poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Kanadyjczyk tylko z nazwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2004, 17:50


W naszym kraju, mimo różnych technologii wznoszenia domów, budownictwo drewniane kojarzy się z montażem w oparciu o lekki szkielet. Jest to obecnie dominująca technika budowy domów drewnianych.
Do stawiania wykorzystywane jest drewno iglaste o wilgotności 16-18 procent, czterostronnie obrabiane, suszone i impregnowane. Przechodzi ono długotrwały proces suszenia. Pod wpływem wysokiej temperatury pozbawiane jest szkodników biologicznych. Elementy podwalin są dodatkowo poddawane impregnacji ciśnieniowej. Ściany zewnętrzne o grubości 160 mm wypełnione są wełną mineralną. Zaletą budownictwa szkieletowego jest bardzo szybki montaż całego budynku. Budowa do stanu surowego otwartego może potrwać do 14 dni.
Mimo wielu elementów przemawiających za tym budownictwem nie cieszy się ono popularnością, na jaką zasługuje. Specjaliści uważają, że część winy jest po stronie niektórych firm wykonawczych. Głównymi zarzutami, jakimi je obciążają to brak znajomości tej technologii; stosowanie niewłaściwych materiałów, montaż niezgodny z instrukcją, zła jakość robót. Takie nierzetelne firmy na ogół wygrywają cenowo z tymi, które stawiają domy z zachowaniem wszelkich wymagań, stosują dobre materiały i przestrzegają reżimu technologicznego. W zamian za nieco wyższą cenę, dają gwarancję na wykonane przez siebie roboty
Według statystyk budownictwo szkieletowe ma blisko 5 procentowy udział w segmencie domków jednorodzinnych, a mimo tego brakuje przepisów wykonawczych dla tej technologii. Prawdopodobnie jest to przyczyną, że poza nazwą kanadyjskie, budownictwo to ma niewiele wspólnego z pierwowzorem.
Dla inwestorów, którzy zamierzają wybudować dom w technologii kanadyjskiej stworzono dekalog, w którym zawarto najważniejsze reguły takiego budowania. Zapisano tam: Stosuj drewno suszone, czterostronnie strugane, opieraj się na modułach, izoluj podłogę, buduj oszczędnie, pozwól ścianom oddychać, używaj wiatroizolacji, stosuj styropian ryflowany, zapewnij prawidłową wentylację, oszczędzaj instalacje, buduj bez chemii. Jan Kasprzak
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!