Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 listopada 2007 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Każdy dom lubi ciepło

0 0 A A

Najpopularniejsze są grzejniki płytowe, ale coraz więcej osób ceniących komfort wybiera ogrzewanie podłogowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowością wciąż jest ogrzewanie ścienne. Warto mu się przyjrzeć. Bo - połączone z nowoczesną pompą ciepła - grzeje zimą a latem chłodzi.

Grzejniki płytowe zazwyczaj umieszcza się pod parapetem okiennym. Nie tylko dlatego, że to miejsce trudno wykorzystać, np. na ustawienie mebli. Znaczenie ma także to, że zimne powietrze przedostające się przez rozszczelnione okna jest od razu "wyłapywane” i ogrzewane przez grzejnik.

Grzejniki płytowe wykonuje się z blachy stalowej, z której powstaje płyta z kanałami wodnymi. Woda, płynąc przez te kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. W sklepach znajdziemy grzejniki zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt. Od góry przykryte są kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza.
Boki przykryte są osłonami z pełnej blachy.

Przy instalacjach z zastosowaniem grzejników płytowych, źródłem ciepła może być kocioł gazowy, olejowy, elektryczny i na paliwo stałe.

Woda w podłodze

Wodne ogrzewanie podłogowe to nic innego jak… kaloryfer w postaci cienkiej rurki, umieszczonej pod posadzką. Źródłem ciepła jest woda przepływająca przez instalację, ogrzewaną zazwyczaj przez kocioł gazowy lub pompę ciepła.
Rury układa się na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, następnie zalewa się je podkładem zwanym jastrychem, na którym ułożona jest warstwa wykończeniowa podłogi.

W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym najcieplej jest przy podłodze, a nieco chłodniej przy suficie. Ciepło rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu - od podłogi ku sufitowi.

Rurek wodnego ogrzewania podłogowego nie układa się w łazience pod wanną i brodzikiem, a w kuchni pod szafkami kuchennymi.

Woda w ścianie

Od ogrzewania podłogowego różni się głównie miejscem gdzie umieszczone są registry (kolektory połączone cienkimi rurkami). Mocuje się je do ściany i pokrywa warstwą tynku lub płytami gipsowo-kartonowymi.

Aby ogrzewanie ścienne było efektywne, trzeba zadbać o dobrą izolację ścian zewnętrznych domu, tak aby ciepło nie "uciekało” na zewnątrz. Jeżeli zapomnimy o wykonaniu dokumentacji, przyda się specjalny termometr, dzięki któremu podczas wiercenia otworów w ścianach nie uszkodzimy elementów grzejnych.

W pomieszczeniu z takim ogrzewaniem ciepło rozkłada się równomiernie na całej wysokości pomieszczenia. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na instalację z pompą ciepła, będziemy mogli latem chłodzić pomieszczenia. Tym samym zbędna stanie się klimatyzacja.

Do łazienki

Popularne "drabinki” najlepiej sprawdzają się w łazienkach. Grzejnik rurowy można kupić w wielu rozmiarach i kolorach, tak, by dopasować go do stylu wnętrza. Może samodzielnie ogrzewać pomieszczenie lub stanowić dodatkowe źródło ciepła w łazience z ogrzewaniem podłogowym.

Do większości grzejników rurowych można dokupić grzałki elektryczne, które umożliwiają dogrzanie łazienki lub np. suszenie mokrych ręczników także poza sezonem grzewczym. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury.

Wybierz odpowiedni system

• do domów i mieszkań z posadzką z terakoty wybierz ogrzewanie podłogowe - unikniesz nieprzyjemnego wrażenia zimnej podłogi
• jeżeli chcesz mieć cieplej w ciągu dnia a chłodniej nocą zastosuj grzejniki płytowe, które najszybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji temperatury
• dla alergika lepsze będzie ogrzewanie podłogowe lub ścienne - nie powodują one ruchu powietrza, a tym samym przemieszczania się kurzu

Woda lepsza od elektryczności

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest dużo droższa niż elektrycznego, ale zdecydowanie lepiej sprawdza się w domach całorocznych. Instalację elektryczną można zamontować w domkach, które odwiedzamy w weekendy lub jako dodatkowe źródło ciepła (np. w łazience, ogrzewanej grzejnikiem rurowym).

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium