środa, 24 maja 2017 r.

Dom

Kilka uwag o blachodachówkach

Dodano: 9 września 2003, 16:40

Zdj.1
Artur Nowicki – specjalista do spraw handlu w firmie Inwestor
– Każdy, kto decyduje się na pokrycie budynku blachodachówką powinien kupować ją od znanych sprawdzonych producentów. Bardzo dobrze, jeżeli jest ona profilowana bezpośrednio w hucie, która wytwarza blachę, jak ma to przykładowo miejsce z wyrobami firmy Planija.
* Kolejna sprawa, od której zależy jakość dachu to grubość blachy i rodzaj powłoki. Należy zwrócić uwagę by metalowy rdzeń nie był cieńszy niż 0,5 mm, natomiast zewnętrzna warstwa powinna być z poliestrów. W zależności od indywidualnych potrzeb można ją wybrać z połyskiem lub matową.
* Dobierając blachodachówkę należy wziąć pod uwagę rzeźbę dachu. Dla łagodnych połaci przeznaczona jest prosta w budowie kładziona na łaty. Natomiast do stromych o różnych konfiguracjach, najlepiej nabyć przykręcaną do krokwi. Jest ona tak fabrycznie wyprofilowana, że nie potrzebuje do mocowania listew.
* Przed zakupem należy wyliczyć ile arkuszy blachodachówek potrzeba na pokrycie dachu. Najlepiej zlecić to dekarzowi, który zrobi to dokładnie uwzględniając przy okazji niezbędne obróbki.
* Warto wiedzieć, że do metalowych dachów można dokupić wszystkie niezbędne do komunikacji, wentylacji i zabezpieczeń przed śniegiem i opadami, akcesoria. Cena ich nabycia jest porównywalna z kosztem wytworzenia na budowie, natomiast znacznie zyskuje się na czasie.
* Jeżeli inwestor planuje wykonanie dachu w ciągu dwóch sezonów musi zwrócić uwagę, czy uda mu się dokupić potrzebną partię pokrycia w takim samym odcieniu. W praktyce bywa, to czasami niemożliwe.
* Każdorazowo bez względu na to czy dach będzie ocieplany bądź nie należy zastosować membranę z PCV. Natomiast jako izolacja najlepsza pod blachę jest wełna mineralna.
* Dobra jakościowo nie wymagająca bieżącej konserwacji blachodachówka będzie miała zawsze trochę wyższą cenę. Dlatego należy wystrzegać się zakupów po okazyjnie niskiej, gdyż może ona oznaczać produkt o małej wartości użytkowej.
* Równie ważny, jak jakość pokrycia jest montaż, powinien być on dokonany zgodnie ze sztuką budowlaną i według instrukcji a zamontowane akcesoria nie mogą powodować uszkodzeń bądź rozszczelnień.
* Większość sprzedawców blaszanych pokryć przywozi je na miejsce budowy własnym transportem. Gwarancja, jaką otrzymuje klient na blachodachówki standardowo wynosi 10 lat. (zk)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24