czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Klimatyzacja podbija rynek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2004, 16:10

d Wzrasta poziom życia, a wraz z nim poprawia się komfort mieszkania. Jego wyznacznikiem staje się domowa klimatyzacja. Z każdym rokiem podwaja się liczba osób, które z niej korzystają.
Klimatyzacja stała się standardem w zamożnych willach, gdzie jej cena niejednokrotnie dochodzi do 300 tys. zł. Coraz częściej jest także obecna w domkach jednorodzinnych i apartamentowcach.
Zasadniczy podział
Klimatyzatory dzieli się na Inwertory i Splity W pierwszych, cały układ pracuje w sposób ciągły, dostosowując się do określonych wymagań mieszkańców. Split działa z kolei na zasadzie czasowego włączania i wyłączania. Inwerter zużywa mniej energii elektrycznej i oszczędność może wynieść od 30 do 70 proc.
Dobrany do potrzeb
Najczęściej montuje się jeden, rzadziej kilka klimatyzatorów w wersji Sprit – chłodzącej lub Multi Sprit – grzejąco - chłodzącej z pompą cieplną. Dla pojedynczych urządzeń jest zwykle miejsce w najbardziej gorącym pomieszczeniu. W przypadku domku jednorodzinnego może to być np. salon lub inny pokój z dużym przeszkleniem od strony południowej i południowo - zachodniej.
Bilans i model
Klimatyzacja powinna być dobrana do potrzeb domowników, co oznacza dokładne obliczenie bilansu ciepła, a następnie wyznaczenie do niego odpowiedniego modelu urządzenia. Prace te najlepiej wykonają technicy i inżynierowie mający wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie.
– Czasami klienci wymagają by urządzenie dobrze pracowało i było niewidoczne. W niektórych warunkach jest to niemożliwe i najczęściej dotyczy już użytkowanych pomieszczeń. O klimatyzacji warto pomyśleć na etapie projektowania domu – mówi Antoni Szymoniuk, dyrektor firmy Klima Bud.
Warto także kupować droższe urządzenia z markowych firm. Rynek zalewany jest obecnie masowo produktami z krajów azjatyckich, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Trudno także kupić części zamienne do tych egzemplarzy.
Dobry montaż klimatyzacji, ze względu na jej specyfikę, wymaga fachowców z odpowiednim przygotowaniem. Są oni potrzebni już przy zakupie urządzenia, oddania gotowego do użytku i późniejszego świadczenia usług serwisowych. Jan Kasprzak.
NA PODDRUKU
Zanim zamontujesz klimatyzator:
Przy doborze klimatyzatora oraz ustalaniu jego miejsca w domu, należy kierować się następującymi zasadami: *W okresie letnim powinien on zapewnić w pomieszczeniu temperaturę na poziomie 23 st. C. (z tolerancją plus, minus 1 stopnia).
* Klimatyzator musi być zamontowany w takim miejscu, aby wypływający z niego strumień powietrza rozchodził się po całym pomieszczeniu, ale jednocześnie nie był bezpośrednio kierowany na ludzi.
* O lokalizacji urządzenia nie może decydować łatwość prac instalacyjnych, lecz właściwa praca klimatyzatora. Nie powinno się go lokować w rogach i wnękach pomieszczeń.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!