niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Dom

Kogo stać na własne mieszkanie? Za roczną pensję kupimy kilka metrów

Dodano: 13 kwietnia 2017, 09:26

Poprawia się dostępność mieszkań w Polsce. Nasze wynagrodzenia w ostatnich latach rosną, a ceny nieruchomości pozostają dość stabilne. Choć jest lepiej, to zakup mieszkania pozostaje nadal dużym wyzwaniem.

Z wyliczeń firmy Expander wynika, że osoba z przeciętnymi dochodami, za roczną pensję może kupić zaledwie 4 mkw mieszkania w Warszawie. Rata kredytu pochłania od 21 proc. do nawet 38 proc. dochodów pary o przeciętnych zarobkach.

– Nikt oczywiście nie jest w stanie wydać całego wynagrodzenia na mieszkanie. Relacja poziomu wynagrodzeń do cen pozwala jednak pokazać, jak w ostatnich latach zmieniała się ich dostępność dla przeciętnego Polaka – wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Dziesięć lat temu za roczną przeciętną (mediana) pensję można było kupić nieco ponad 2 mkw w Warszawie. Obecnie jest to niemal 4 mkw, czyli nadal niewiele, ale niemal dwa razy więcej niż w 2007 r. Poprawa jest więc wyraźna.

Podobnie jest w mniejszych ośrodkach. W Lublinie dziesięć lat temu przeciętna pensja wystarczyła na 5,7 mkw nowego mieszkania. Teraz powinna pozwolić na zakup nieco ponad 7 mkw.

– W rzeczywistości niewielu Polaków może pozwolić sobie na kupno mieszkania w całości za własne pieniądze. Kluczowe jest więc to, jak dużą część dochodu muszą przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego – dodaje Sadowski.

Załóżmy, że nasza przykładowa para o przeciętnych dochodach chcąca kupić mieszkanie o powierzchni 50 mkw, posiada minimalny (10 proc.) wymagany wkład własny. Udział raty w ich dochodzie wynosi od 21 proc. do 38 proc. Większość banków godzi się udzielić kredytu, jeśli rata nie przekracza 40 proc. dochodów.

– Para będzie więc mogła kupić wymarzone mieszkanie. Obecne realia pozwalają im zaciągać kredyt nawet, jeśli chcieliby kupić lokal w stolicy, co jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe – wyjaśnia Sadowski.

Przykładowym klientom zdecydowanie łatwiej byłoby im jednak w miastach, w których ceny mieszkań są niższe – tam udział raty w ich dochodzie wyniósłby 21 proc. Trzeba jednak dodać, że poza stolicą może też być trudniej o pracę z odpowiednio wysokim wynagrodzeniem.

Czytaj więcej o: nieruchomości
Emilia41
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Emilia41
Emilia41 (25 czerwca 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koszt zakupu mieszkania jest dużo niższy jeśli zdecydujemy się na lokal od dewelopra. Ostatnio przeglądałam nowe inwestycje i nawet w Warszawie można kupić mieszaknie w korzystenj cenie. Np. na osiedlu Villa Nobile od Robyg ceny zaczynają się już od 7200 zł za m2 co przy takim standardzie jest naprawdę niezłą ofertą. Zobaczcie sami nowemieszkaniawarszawa.apartamenty.pl/inwestycja,villa-nobile,3749.html
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2017 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mnie nie stać na własne mieszkanie. przy zarobkach rzędu 1 700 zł miesięcznie mogę tylko pomarzyć. dlatego teraz czekam na lokale z mieszkania plus. budowa ma rozpocząć się już niedługo. założenia programu idealnie pasują pod moją obecną sytuację życiową. ważne tylko, żeby nie przegapić takiej okazji. ciekawe ile osób z mojego miasta będzie ubiegało się o taki lokal. jak ktoś jest zainteresowany, może sobie sprawdzić wszystkie informacje na ***mieszkanieplus.org.pl/. myślę, że takich osób jak ja jest o wiele więcej.
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 04:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktokolwiek kiedykolwiek będzie kolejny raz chciał mnie wcisnąć między 4 ściany, to dostanę szału. Już raczej wolę mieszkać w lepiance na pustyni, albo w lesie w namiocie niż z sąsiadami w bloku. 30 lat ciasnoty i krzyków ze strony zdegenerowanych sąsiadów sprawiło, że mój wybór jest prosty: albo kupię dom, albo kupię działkę i na niej postawię dom, kiedy będzie mnie na to stać. Podpisano: chłopak z Warszawy
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepsza recepta na mieszkanie to byc uczestnikiem programu 50.000 plus i wtedy jest z górki:)
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"W Lublinie dziesięć lat temu przeciętna pensja wystarczyła na 5,7 mkw nowego mieszkania" lubię te wyliczenia czyli 10 lat temu przeciętna pensja to było 20 tyś zł? Teraz urosła do 35 tyś bo co się nie otworzy ogłoszenia to ponad 5 tyś za mkw. Cudownie razem z moim psem mam przeciętnie 3 nogi :). Interesują mnie wyliczenia Pana Sadowskiego ilu jest przeciętnych Polaków na 100?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!