Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 stycznia 2010 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Kolektory słoneczne mają u nas wielką przyszłość

Autor: Zdjęcie autora (hap)
0 4 A A

Najpoważniejszą barierą w instalowaniu kolektorów słonecznych jest wysoki koszt tych urządzeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
75 % Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne – wynika z raportu TNS OBOP przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”.


Najpoważniejszą barierą jest wysoki koszt instalacji, jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji. – Wyniki badań wskazują na ogromny potencjał dla rozwoju tego rodzaju ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce.


Gdyby dziś przynajmniej połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory słoneczne, nie tylko znacząco przyczyniliby się do ochrony klimatu i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale też istotnie wpłynęliby na zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za energię – komentuje wyniki raportu Bożena Wróblewska, ekspert programu.


W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wahają się od 900 do 1150 kWh/m2. Oznacza to, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60 % kosztów podgrzewania wody.


Dobry jakościowo zestaw solarny wraz z instalacją kosztuje dziś ok. 10 tys. zł.


Źródło: Gaspol

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
termline / 15 stycznia 2010 o 09:41
Gość napisał:
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony środowiska taka instalacja jest po prostu NIEOPŁACALNA!
rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2010 o 18:28
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony środowiska taka instalacja jest po prostu NIEOPŁACALNA!
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony ... rozwiń
Avatar
obserwator / 8 stycznia 2010 o 08:35
Podpis pod zdjęciem jest błędny. Zdjęcie nie przedstawia kolektorów słonecznych tylko baterie słoneczne, a one nie podgrzewają wody tylko generują prąd elektryczny.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2010 o 01:17
owszem oplacaja sie ale przy duzym zuzyciu wody cieplej, np w jakims zakladzie pracy gdzie pracownicy sie kapia lub uzywana jest ciepla woda. Co do warunkow to najbardziej w terenach gorskich gdzie jest duze naslonecznienie.

Reasumujac koszt takich solarow to okolo 12 tys, moj rachunek miesieczny za gaz (piecyk kapielowy + kuchenka) ok 70zł, 12000/70=171 miesiecy! dopero po takim czasie kolektory sie zwracaja! ok 15 lat!! to ja podziekuje!
Avatar
termline / 15 stycznia 2010 o 09:41
Gość napisał:
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony środowiska taka instalacja jest po prostu NIEOPŁACALNA!
rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2010 o 18:28
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony środowiska taka instalacja jest po prostu NIEOPŁACALNA!
CYT: "jednak, jak przekonują eksperci, dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji." Baju baju, będę w raju! To chyba eksperci mają nas za durni! W najbardziej optymistycznych rachunkach minimalny okres zwrotu to 10 lat! A po 10 latach to instalacja nadaje się do wymiany + koszty konserwacji i ekspolatacji, które też nie są - wbrew pozorom - niskie (pompa!) więc wychodzi na minus!
I, drodzy dziennikarze i eksperci, nie wciskajcie ludziom kitu!
Poza bezsprzecznymi walorami ochrony ... rozwiń
Avatar
obserwator / 8 stycznia 2010 o 08:35
Podpis pod zdjęciem jest błędny. Zdjęcie nie przedstawia kolektorów słonecznych tylko baterie słoneczne, a one nie podgrzewają wody tylko generują prąd elektryczny.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2010 o 01:17
owszem oplacaja sie ale przy duzym zuzyciu wody cieplej, np w jakims zakladzie pracy gdzie pracownicy sie kapia lub uzywana jest ciepla woda. Co do warunkow to najbardziej w terenach gorskich gdzie jest duze naslonecznienie.

Reasumujac koszt takich solarow to okolo 12 tys, moj rachunek miesieczny za gaz (piecyk kapielowy + kuchenka) ok 70zł, 12000/70=171 miesiecy! dopero po takim czasie kolektory sie zwracaja! ok 15 lat!! to ja podziekuje!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 1

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 2

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 18 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 43 16

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 8

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę