piątek, 26 maja 2017 r.

Dom

Kolory spontaniczne

Dodano: 5 listopada 2002, 18:13

Zachowanie właściwych proporcji między pracą, odpoczynkiem i zabawą jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Specjaliści z Centrum Estetyki Akzo Nobel opracowali gamę Kolorów Spontanicznych, które mogą być zarówno inspiracją do szaleństw jak i odpoczynku.
Nagłe, nieoczekiwane wydarzenia nie muszą oznaczać negatywnych zmian. Wręcz przeciwnie - bardzo często są źródłem inspiracji i stanowią potrzebny bodziec dla rutyny codziennego życia.
W kolorze lodów pomarańczowych
Blade oranże i barwa głęboko pomarańczowa zyskały popularność we wnętrzach i tkaninach z okresu secesji i art deco oraz pomieszczeniach lat sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie moda na aranżacje wnętrz w tym kolorze powraca.
Pomarańczowy dobrze odbija światło, zapobiega wrażeniu półmroku w miejscach, gdzie nawet w środku dnia może być dość ciemno. Jeżeli chcemy nieco ożywić pokój, a jednocześnie obawiamy się zbyt jaskrawych barw, dobrym rozwiązaniem będzie użycie farby Levis Harmoni w kolorze lodów pomarańczowych.
Jednorodny odcień wykorzystany na przestrzeni całego pokoju stworzy łagodną, harmonijną atmosferę. Blade, żółtopomarańczowe ściany będą doskonałym tłem dla nieco ciemniejszych mebli i kontrastem dla ozdób umieszczonych na ich powierzchni.
Ciepło pomarańczy wymaga, by dla równowagi kojarzono ją z kontrastowymi, zimnymi barwami. Dlatego dobrze sprawdzi się w połączeniach z większością chłodnych zieleni (np. liść eukaliptusa) lub błękitów (np. górskie niebo).
Jak pistacje i eukaliptus
Wystarczy wejść do ogrodu lub lasu, żeby przekonać się, w jak rozmaite odcienie zielonych barw obfituje przyroda. Inna jest zieleń liści łodyg, inna porostów, a jeszcze inna trawy. Jednak wszystkie odcienie harmonizują ze sobą w sposób idealny. Przyroda łączy zielenie z niezwykłą elegancją, być może dlatego, że jest to tonacja, w której większość odcieni pasuje do siebie wzajemnie, dając zrównoważoną całość. Zieleń, podobnie jak błękit, uspokaja i wprowadza pogodny nastrój. Najbardziej przejrzyste odcienie potęgują wrażenie przestrzenności wnętrza. Kolor zielony coraz częściej wkracza do wnętrz, dodając im świeżości, naturalności i swobody. W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na ogród tworzy naturalne i bezpośrednie połączenie przestrzeni wewnętrznej z zewnętrzną.
W przeciwieństwie do większości barw, zieleń może stać się jedynym kolorem dominującym w domu. Stosując jej różne odcienie, w zależności od stylu i funkcji poszczególnych wnętrz, uzyskamy tradycyjną dekorację całości. Jasne zielenie, kojarzą się z młodzieńczością, a pomalowanie ścian w odcieniu zieleń pistacji nada pomieszczeniom wiosenną delikatność.Przyroda łączy zieleń z czerwienią i różem, możemy zatem
śmiało skorzystać z tego przykładu. Zieleń ładnie komponuje się także z większością odcieni barwy dopełniającej, czyli błękitu, zwłaszcza z jego pastelowymi odcieniami. Architekci wnętrz proponują użycie farby Levis Harmoni w kolorze górskiego nieba, który nada naszemu otoczeniu łagodności i spokoju. Jaśniejsze odcienie zieleni np. pistacjowy bardzo dobrze harmonizują z neutralnymi barwami. Pamiętajmy jednak, że nadużywanie zieleni i łączenie zbyt wielu jej odcieni w jednym wnętrzu może spowodować, że stanie się ono nudne. (ELLE)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24