sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepisy zobowiązujące spółdzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności lokali na swoich członków są niezgodne z konstytucją. Spółdzielnie już myślą o milionowych odszkodowaniach.

Spółdzielnie nie będą już zmuszane do przekazywania lokatorom mieszkań po niekorzystnych cenach. To efekt środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie uznali, że przepisy zezwalające na tani wykup mieszkań spółdzielczych są niekonstytucyjne.

Według Trybunału przepisy pozwalające na uzyskanie tytułu własności to kolejna premia dla spółdzielców - w PRL otrzymali mieszkania sponsorowane przez państwo, teraz wykup sponsorowany przez spółdzielnie mieszkaniowe. W ocenie TK, wartość jedynie pełnego wkładu budowlanego, za który spółdzielcy mogli uzyskać pełen tytuł do mieszkania - zdewaluował się.

Trybunał dał Sejmowi rok na poprawienie niezgodnych z konstytucją przepisów.

Panika wśród lokatorów
Mimo że Trybunał odroczył wejście w życie większości postanowień wyroku o 12 miesięcy, od środy straciły moc przepisy nakładające grzywny za utrudnianie wykupu. Oznacza to, że prezesi spółdzielni niechętni uwłaszczeniowym planom lokatorów są bezkarni - pisze Rzeczpospolita.

Jak dodaje gazeta teraz los ponad 360 tys. osób, które nie zdążyły się uwłaszczyć, leży w rękach prezesów spółdzielni. Część z nich już przed wyrokiem utrudniała tani wykup, gdyż nie chciała się wyzbyć majątku.

Według "Rz" to niejedyna konsekwencja wyroku TK. Na zakwestionowanych przepisach może ucierpieć także budżet państwa. Niektórzy prezesi już teraz zapowiadają, że wystąpią o odszkodowania za to, że zostali zmuszeni do oddawania mieszkań za grosze.

Łącznie może to kosztować Skarb Państwa nawet kilka miliardów złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~darek~
GREJZY
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~darek~
~darek~ (1 stycznia 2009 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyrok TK zabójczy dla spółdzielców.
Ci co mają mieszkania spółdzielcze lokatorskie i mieszkania spółdzielcze własnościowe jadą na tym samym wózku.
Spłaciłeś cały kredyt za mieszkanie, kupiłeś mieszkanie/ własnościowe spółdzielcze/ na rynku wtórnym - masz akt notarialny,ale mieszkanie nie jest Twoje. Masz tylko do niego prawo własnościowe - ograniczone rzeczowo.
Bijmy na alarm,pozostał tylko Europejski Trybunał.
Spółdzielcy do dzieła.
Rozwiń
GREJZY
GREJZY (1 stycznia 2009 o 00:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie grosze za grosze to dostali takie same mieszkania ze Wspólnoty a nie Spółdzielcy Najlepiej Kolejarz oszukał lokatorów którym z przyspieszenia dał zastępcze mieszkania takie jak na Kalinie ze wspólnoty obiecywali że na 2 lata a mieszka się 38 lat i jeszcze bezszczelnie stawiają warunki lokatorom a wkłady poszły w las nawet kilka lat temu gdy nie mialam wykupionego mieszkania na Nadbystrzyckiej pytalam o cenę bo nie bylam zorientowana jak to idzie skoro był wpłacony wkaład jeszcze za rodziców to chcieli dziesięć tysięcy wyjela pani teczkę i mnie tak pinformowala
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!