piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Korzystanie z kredytu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2004, 12:35


Najwygodniejsza jest sytuacja właściciela budynku, który może wykonać termomodernizację w całości z własnych funduszy. Wtedy po zrealizowaniu modernizacji od razu koszty eksploata-cyjne są znacznie obniżone.
Na ogół jednak właściciele budynków korzystają z różnych form pomocy finansowej oraz z kredytu.
Jeśli chcemy skorzystać z pomocy państwa przewidzianej w Ustawie Termomodernizacyjnej, to pierwszą czynnością rozpoczynającą nasze działania powinno być wykonanie audyty energe-tycznego. Następnie właściciel kieruje do banku kredytującego dokumenty niezbędne do uzyska-nia kredytu: wniosek kredytowy z wymaganymi przez bank załącznikami; wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej oraz audyt energetyczny.
Bankiem kredytującym jest każdy bank, który zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie udzielania kredytów i w sprawie przekazywania premii termomodernizacyjnej przewidzianej w ustawie. Wykaz banków jest publikowany na stronie internetowej BGK: http://www.bgk.com.pl.
Wybór odpowiedniego banku jest ważną sprawą. Poszczególne banki mają własne szczegółowe zasady dotyczące wysokości oprocentowania oraz zasad zabezpieczenia i spłaty kredytu. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego trzeba zapoznać się z ofertami poszczególnych banków i wybrać ten, którego warunki najbardziej nam odpowiadają.
Bank zawiera z inwestorem umowę kredytową, w której zawarte są wszystkie ustalenia doty-czące udzielenia i spłaty kredytu. Umowa jest zawierana z warunkiem, że obowiązuje dopiero po przyznaniu premii termomodernizacyjnej.
Następnie umowa jest kierowana z wnioskiem o przyznanie premii i audytem energetycznym do Banku Gospodarstwa Krajowego.
BGK weryfikuje audyt lub zleca ją innej instytucji. Po pozytywnym wyniku audytu i stwierdzeniu, że spełnione są warunki kredytowania, BGK zawiadamia inwestora i bank kredy-tujący o przyznaniu premii termomodernizacyjnej i wysokości tej premii. Po tej decyzji kredyt może być uruchomiony, a inwestycja realizowana. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!