niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

Kredyt mieszkaniowy - w jakiej walucie pożyczać pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 lipca 2008, 14:17

Aż o 8,5 proc. wzrosło zainteresowanie kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich.

Tak wynika z najnowszej edycji raportu "Hipotrendy”, przygotowanego przez ekspertów porównywarki finansowej Comperia.pl. Jednocześnie o 8,7 proc. spadła liczba osób poszukujących kredytu w złotych.

Użytkownicy Comperii najczęściej poszukują kredytu hipotecznego o średniej wartości 200 - 250 tys. złotych na 25 - 30 lat. Spadło zainteresowanie kredytami na ponad 30 lat. Wartość poszukiwanego kredytu wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem. Rośnie także liczba osób zainteresowanych refinansowaniem kredytu.

Stopy biją po kieszeni

- Wysokie już stopy procentowe w Polsce odbijają się na koszcie obsługi kredytów setek tysięcy kredytobiorców, co w połączeniu z wciąż wysokimi cenami nieruchomości powoduje wzrost zainteresowania ofertą konkurencji. Spodziewamy sie, że udział zapytań o kredyt refinansowy i konsolidacyjny w przyszłości będzie rósł - mówi Bartosz Michałek, prezes Comperia.pl

Istotny jest wzrost (8 pkt. proc.) liczby pytań o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, przy jednoczesnym spadku o 8 pkt. proc. zainteresowania kredytami w złotych.

- Bardzo wyraźnie zaznacza się trend rosnącej popularności kredytów we frankach szwajcarskich kosztem kredytów w złotych. Utrzymujące się niskie stopy w Szwajcarii, w zestawieniu z rosnącą ceną pieniądza w Polsce, skłaniają do wyboru kredytu w walucie obcej - zauważa Karol Wilczko, Dyrektor Zarządzający Comperia.pl

W 3 miesiące jednym portfel schudł o 114 zł...

Podobnie jak w I kwartale 2008 roku, wzrost stóp procentowych oraz umacniający się względem innych walut złoty, spowodował relatywny wzrost kosztów kredytu w rodzimej walucie. Dla kredytu wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, w ciągu ostatnich trzech miesięcy rata wzrosła o 114 zł, czyli o 8,7 proc. Eksperci Comperii.pl prognozują, że już we wrześniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Może to być już ostatnia podwyżka stóp w 2008 roku. Miesięczne raty kredytów złotowych nie powinny więc wzrosnąć do końca roku o więcej niż 20 zł.

... a innym przytył o 38 zł

W ostatnim kwartale zmniejszyły się obciążenia osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W II kwartale 2008 r. średnia rata takiego kredytu wyniosła 937,34 zł i była o ponad 38 zł niższa niż w I kwartale bieżącego roku. Od początku roku rata kredytów denominowanych w tej walucie spadła o 3,5 proc.

Raty kredytu w złotych wysokości 200 tys. zł są już wyższe o 515,25 zł w porównaniu z kredytem zaciągniętym we frankach szwajcarskich. To wyjaśnia, dlaczego dzisiaj kredytobiorcy częściej poszukują kredytów w szwajcarskiej walucie.

Kto pożyczył w dolarach - ma się z czego cieszyć (przynajmniej teraz...)
Osoby, które postanowiły bardziej zaryzykować i zaciągnęły kredyt w dolarach, mogły płacić raty na poziomie 816 zł (na koniec II kwartału). Jak widać, największy spadek kosztu obsługi kredytu znów zanotował kredyt denominowany w dolarach amerykańskich - koszt obsługi spadł o 49 tys. zł. Wskutek podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, miesięczna rata kredytu w euro tymczasem nieznacznie wzrosła.

Koszt obsługi kredytów złotowych rośnie już od kilku kwartałów. Należy się spodziewać, że finansowanie inwestycji w rodzimej walucie w najbliższych miesiącach pozostanie najdroższe.
Opr. (hap)
Źródło: Comperia.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!