sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Kropla drąży kieszeń

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2003, 18:06

d Żeby oszczędzać trzeba zainwestować. Istnieją proste metody obniżenia rachunków za wodę polegające na zaopatrzeniu się w nowoczesne urządzenia, które nie powodują tak wielkiego poboru wody.
Dodatkowo musimy w sobie wyrobić proste odruchy, które zmniejszają bezmyślny upływ wo-dy. Zakręcajmy ją w czasie mycia zębów czy głowy. I obowiązkowo zajmujmy się na bieżąco wszystkimi drobnymi przeciekami z instalacji wodnej czy baterii.
Oszczędzająca bateria
Warto wymienić wszystkie baterie w domu na mieszalnikowe. Używając ich nie traci się wody przy ustawianiu ciśnienia i temperatury wody. Przy użytkowaniu wody przez trzy baterie w domu po ich wymianie na mieszalnikowe oszczędność wyniesie około 1 m sześc. w skali miesiąca, a więc 12 m sześć. rocznie. W tej chwili baterie mieszalnikowe nie są dużo droższe od tradycyj-nych. Różnica wynosi około 10-20 zł, co zwraca się nam już po roku.
Mała rzecz, a warto
Perlator to specjalna końcówka, którą nakręcić można na każdą typową wylewkę. To urządze-nie, przypominające skrzyżowanie sitka z małym prysznicem, pozwala na zaoszczędzenie około 30 proc. wody, jaką w gospodarstwie domowym zużywamy do wykonywania czynności, wyma-gających tzw. bieżącej wody, a więc mycia, płukania.
Kontroluj, ile lejesz
Dużo wody pochłaniają urządzenia sanitarne, zwłaszcza te starego typu. Przy okazji remontu warto wymienić tzw. dolnopłuk na kompakt, a jeżeli nie stać nas na taki komplet urządzeń – warto wymienić dolnopłuk na taki, w którym mamy możliwość kontroli przepływu wody (tzw. funkcja stop). Dolnopłuki starej generacji zużywają za jednym razem ok. 9–10 litrów wody, nowsze ok. 6 l, a niektóre kompakty tylko 3 l. Prawdziwym strumieniem spływają do kanalizacji pieniądze z uszkodzonej spłuczki. W ciągu doby możemy w ten sposób marnotrawić nawet wan-nę wody!
Prysznic zamiast wanny
Większość Polaków przyzwyczajona jest do wylegiwania się w wannie. Są one montowane w standardowym wyposażeniu mieszkań. Tymczasem zastosowanie natrysku pozwala radykalnie ograniczyć pobór wody. Do krótkiej kąpieli pod prysznicem zużyjemy ok. 20–30 litrów wody, natomiast nawet w najmniejszej wannie mieści się jej ok. 100 l. Do dużej, narożnikowej trzeba wlać nawet 300 litrów.
Jeszcze mniej
Wybierając specjalistyczną końcówkę prysznica (tzw. słuchawkę) możemy i tak mały pobór wody jeszcze ograniczyć. System dysz i otworów pozwala na „sztuczne” zwiększenie siły stru-mienia wodnego, co daje oszczędność nawet w granicach 30 proc. Warto pamiętać, o tak proza-icznej czynności jak czyszczenie sitka prysznica z kamiennego osadu. Zmniejszenie się otworów powoduje psucie się urządzeń, wycieki wody, a w konsekwencji zwiększa się jej zużycie.
Pralka
Nie nadużywajmy programu z praniem wstępnym i gotowaniem. W większości przypadków wystarczy krótki cykl prania. Jeśli zastosujemy dobre jakościowo proszki nie potrzeba prać w temp. wyższej niż 40 st. C. Wybierając pralkę warto dołożyć i kupić taką, która ma programy ekonomiczne. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!