poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

Kupujemy działkę idealną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2007, 11:01

Wszystko zależy od gustu. Jedni wolą osiedla zamknięte, inni malownicze domki pod lasem. Dlatego zanim podpiszesz umowę, zastanów się, jaka działka spełni Twoje wymagania.

Najpierw musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań:
Czy ważna jest cisza i zielona przestrzeń wokół domu, czy szybki dojazd do miasta?
Czy wybrać gęstą zabudowę i zyskać poczucie bezpieczeństwa, czy wybudować samotnię na odludziu?
Postawić na przestrzeń czy zapłacić mniej za niewielką działkę?
To podstawowe pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed kupnem działki i wyborem projektu wymarzonego domu.

To, co najważniejsze

Powierzchnia, długość i szerokość działki determinuje wielkość domu, czyli wpływa na możliwość wyboru odpowiedniego projektu. Istotne jest również ukształtowanie terenu (płaski, nierówny, wzgórze lub dolina, wymagają zastosowania różnych rozwiązań architektonicznych) oraz rodzaj podłoża i struktura geologiczna (żyzna gleba, piasek, kamieniste podłoże oraz poziom wody gruntowej decydują o sposobie fundamentowania i ewentualnym podpiwniczeniu).
Otaczające działkę środowisko naturalne ma wpływ na poziom bezpieczeństwa inwestycji. Na przykład, budując dom blisko lasu możesz liczyć na ochronę przed wiatrem, ale już przy zakupie działki w pobliżu rzeki warto zabezpieczyć dom przed ewentualnym podtopieniem.

Rozmiar i kształt

Rozmiar działki ma istotne znaczenie przy wyborze projektu domu. Duża działka daje większe możliwości aranżacyjne, dodatkowo zapewniając spokój i większą intymność, a w przyszłości możliwość rozbudowy lub postawienia dodatkowych budynków, np. domku dla gości, altany czy dodatkowego garażu. Pozwala na budowę dużego tarasu i ogrodu ze zbiornikiem wodnym. Z drugiej strony musisz wziąć pod uwagę większy koszt ogrodzenia i trudniejsze utrzymanie zieleni (pielęgnacja trawnika, przycinanie krzewów i drzew).
Mała działka zawęża wybór projektów. Dla niektórych osób minusem jest również bliskość sąsiednich zabudowań i niewielkie możliwości rozbudowy domu. Ale jest tańsza, zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania.

Lokalizacja

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki powinieneś zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (należy się udać do urzędu gminy). Musi on zawierać m.in. informacje o przeznaczeniu terenów pod budownictwo jednorodzinne. Jeżeli działka nie jest objęta planem zagospodarowania, trzeba wystąpić do urzędu gminy z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że decyzja ma określony czas ważności.
Nawet jeżeli planujesz budowę małego budynku, warto zainwestować w badania geotechniczne - dzięki nim zyskasz pewność, że fundamenty zostały dobrze zaprojektowane i dom będzie właściwie posadowiony. Jeżeli lokalizacja nie jest nietypowa, oceny można dokonać poprzez obserwację istniejących już domów w sąsiedztwie (czy nie mają popękanych ścian) oraz dzięki rozmowom z mieszkańcami.

Formalności

Najważniejszą informacją, jaką musisz uzyskać od sprzedającego, jest tytuł prawny do ziemi oraz numer księgi wieczystej, do której wpisana jest nieruchomość.
Pamiętaj, że wpis jest ważny tylko przez trzy miesiące, dlatego zajrzyj do księgi w dniu podpisywania aktu notarialnego
Kolejnym krokiem jest złożenie aktu notarialnego w Sądzie Rejonowym, aby wpis o zmianie jak najszybciej pojawił się w księdze.

Gdy kupisz źle

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, osoba sprzedająca działkę odpowia-
da wobec kupującego za jej ewentualne wady fizyczne lub prawne. Jeśli okaże się, że działka ma wady, o których nie wspomniano w akcie notarialnym, kupujący ma prawo domagać się obniżenia ceny, odstąpić od umowy lub żądać naprawienia szkody poniesionej w wyniku tychże wad. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne działki wygasają po upływie roku od momentu zakupu działki, natomiast za wady prawne po roku od chwili, gdy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!