wtorek, 23 maja 2017 r.

Dom

Lampa lampie nierówna

Dodano: 22 maja 2003, 15:05

d Komfort życia w dużej mierze zawdzięczamy energii elektrycznej. To dzięki niej sztuczne oświetlenie zastępuje nam naturalne słońce.
Wynalezienie przed ponad sto dwadzieścia laty żarówki zmieniło nasze nawyki i zachowania. Wydłużyły czas pracy, a jednocześnie wzbogaciły sposoby wypoczynku. W miarę upływu czasu wraz z postępem technicznym i poprawą jakości, doszły im nowe funkcje. Mają one nie tylko świecić, ale również upiększać, tworzyć nastrój, zapewnić bezpieczeństwo i być tanie w eksploatacji. Równie ważną sprawą jak żarówka stał się jej wygląd, stelaż na którym jest umocowana, abażur osłaniający i wiele innych detali mających wpływ na funkcjonalność oraz wygląd.
Produkcja oświetlenia to branża, która bazuje na nowoczesnych materiałach, uformowanych przez najlepszych stylistów. To im zawdzięczamy duży wybór lamp wiszących, kinkietów i plafonów. Wykonane najczęściej z metalu, drewna, szkła, plastyku, płótna spełniają oczekiwania każdego klienta Ma on do wyboru bogatą ofertę zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych w formie sufitowych, ściennych, stojących, biurkowych i stołowych lamp.
Wiele z tych wyrobów importowanych jest z Włoch, które zajmują dominującą pozycję w Europie pod względem produkcji i wzornictwa. Nie ustępuje im Hiszpania, z której również je sprowadzamy. Krajowe lampy ustępują zagranicznym zarówno jakością szkła, jak również stylistyką. Natomiast mają przewagę w łatwiejszym dostępie do części, w wyborze odpowiednich wymiarów i niższej cenie.
Lampy, o czym wiedzą z praktyki sprzedawcy, niczym dzieła sztuki potrafią niekiedy tak zauroczyć, że ich nabywcy zapożyczają się, by kupić jakiś niepowtarzalny model. Jednak w większości przypadków amatorzy lamp dzielą się na tych, którzy chcą mieć elegancką pasującą do wystroju wnętrza nowinkę oraz tych, dla których jest to inwestycja na lata. Pierwsi nastawieni na nowoczesność i modę, zmieniają oświetlenie wraz ze zmianą umeblowania. Drudzy szukają lampy funkcjonalnej, stonowanej, która będzie służyła im przez długie lata. O tym, że wybór odpowiedniej nie jest rzeczą łatwą, świadczy zachowanie mężczyzn. Rzadko kiedy podejmują sami decyzję o jej zakupie, nawet jeżeli dokonają wyboru, to ostateczną decyzję zostawiają żonie.
– Kobiety są bardziej praktyczne, potrafią lepiej dobrać wygląd lampy do wystroju pomieszczenia. Nie interesuje ich natomiast strona techniczna - mówi sprzedawczyni jednego ze specjalistycznych lubelskich sklepów.
Nasze mieszkania są coraz jaśniejsze, mają coraz więcej punktów świetlnych, jednak o tym jakie, ile i gdzie są zamontowane, decyduje tylko właściciel. To, od jego wiedzy i gustu zależy czy oświetlenie będzie przydawać pomieszczeniu blasku, czy tylko stanowić jasną plamę. Jan Kasprzak
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24