sobota, 24 marca 2018 r.

Dom

Lokatorskie na własność - bez problemu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2007, 17:23

Od 31 lipca przed spółdzielniami mieszkaniowymi w całej Polsce ustawiały się kilometrowe kolejki.

Dzięki nowelizacji ustawy, za przysłowiową złotówkę, można było wykupić mieszkanie lokatorskie na własność. Zamieszanie było ogromne, ale dziś większość lokatorów ma w ręku akty notarialne.

W lubelskiej spółdzielni "Czechów” wnioski o przekształcenie złożyli praktycznie wszyscy mieszkańcy zajmujący mieszkania lokatorskie.

- W lipcu wpłynęło dwa i pół tysiąca wniosków. Do dziś ponad dwa tysiące osób podpisało akty notarialne. Codziennie załatwiane są wnioski kolejnych 30-40 osób - informuje Sławomir Osiński, prezes spółdzielni.

Podobna sytuacja jest w większość lubelskich spółdzielni, jak "Motor” czy "Czuby”.

LSM się nie wyrabia

Ale już LSM ma problemy z dotrzymaniem 3-miesięcznego terminu od daty złożenia wniosku do podpisania umowy notarialnej.

- Jesteśmy w o tyle gorszej sytuacji, że w naszej spółdzielni jest 13 tysięcy mieszkań lokatorskich. Pomimo współpracy z dziesięcioma kancelariami i wyznaczenia dziesięciu pełnomocników do podpisywania umów notarialnych, nie jesteśmy w stanie załatwiać dziennie tylu podań o przekształcenie, ile byśmy chcieli - wyjaśnia Jan Gąbka, prezes LSM.

Chełm - nie wykupują tylko dłużnicy

W największej w mieście Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej do 30 listopada wpłynęło około 2,8 tys. wniosków w sprawie przekształcenia mieszkań lokatorskich i własnościowych w odrębną własność. Wśród nich 2,3 tys. dotyczyło mieszkań lokatorskich. Z tej liczby około 2 tys. wniosków już załatwiono i przypieczętowano aktami notarialnymi. Obecnie u notariuszy znajduje się ponad dwieście wniosków złożonych przez spółdzielnię. Ta przyjmuje ich od lokatorów z miesiąca na miesiąc coraz mniej.

- W naszym przypadku od zgłoszenia wniosku do jego załatwienia upływa półtora miesiąca - mówi Krystyna Michalska z ChSM. - Potrzebujemy zatem na to połowę czasu, jaki przewidział ustawodawca.

ChSM w swoich zasobach ma ponad 3 tys. mieszkań typu lokatorskiego. Rodziny, które nie zadbały jeszcze o przekształcenie zajmowanych lokali w odrębną własność, zwykle są dłużnikami spółdzielni bądź mają nieuregulowane stosunki własności.

Biała Podlaska - są tacy, co odmawiają podpisania umowy...

Dotychczas do Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda” wpłynęły 923 wnioski, w tym 807 dotyczące przeniesienia spółdzielczego, lokatorskiego prawa w odrębną własność. W pięciu kancelariach adwokackich podpisano 708 umów.
- Dotychczas nie podpisano jeszcze 141 aktów notarialnych z członkami BSM. Z tymi osobami, na ich prośbę, uzgodniono terminy grudniowe. Z 33 członkami BSM nie podpisano umów, gdyż nie zgłosili się do notariusza, nie uregulowali zaległości w opłatach za lokale lub nie uregulowali prawnego tytułu własności. Trzy osoby odmówiły sporządzenia aktu w treści uzgodnionej przez spółdzielnię z notariuszami - wyjaśnia Danuta Sidor z SM "Zgoda”.

Zamość - 16 wniosków dziennie

W Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego, mieszkania lokatorskie miało 600 osób.

- Na dziś większość złożonych u nas wniosków przekazaliśmy już notariuszom. Aby zdążyć w wyznaczonym terminie, zatrudniliśmy dwóch dodatkowych - informuje prezes Jerzy Nizioł.

Do drugiej zamojskiej spółdzielni im. Jana Zamoyskiego, wpłynęło 1700 wniosków. - Łatwo nie było, bo trzy miesiące na tak dużą liczbę formalności, to niewiele, zwłaszcza że każda kancelaria notarialna ma określoną przepustowość. Trudno zrealizować więcej niż 16 wniosków dziennie - mówi prezes Waldemar Władyga.

Jacek Świerczyński
Jacek Barczyński, (pim)

Ekspert uspokaja - Spokojnie, każdy zdąży

Jan Gąbka - prezes LSM

Chcę uspokoić wszystkich naszych spółdzielców, którzy złożyli wnioski, a obawiają się, że jeżeli ustawa zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, okazja wykupu im przepadnie. Tak się nie stanie. Wszystkie rozpoczęte procedury przekształcenia - a do tego wystarczy złożenie wniosku w spółdzielni - zostaną załatwione, niezależnie od ewentualnych zmian w ustawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Hanys
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hanys
Hanys (12 grudnia 2007 o 13:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkie rozpoczęte procedury przekształcenia - a do tego wystarczy złożenie wniosku w spółdzielni - zostaną załatwione, niezależnie od ewentualnych zmian w ustawie. ------- NO I DOBRZE .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!