poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Dom

Lokatorzy już składają podania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2007, 17:45

Przekazałeś spółdzielni wszystkie dokumenty konieczne do przekształcenia mieszkania lokatorskiego w odrębną własność i czekasz tylko na podpisanie aktu

notarialnego? To się wstrzymaj - lepiej na tym wyjdziesz.

Ustawa, nad którą pracuje obecnie Senat, umożliwia dokonanie przekształceń na korzystnych zasadach nawet tym, którzy złożyli podania przed wejściem w życie nowego prawa. W projekcie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych znalazł się zapis, że wnioski osób, które starały się o przekształcenie mieszkań lokatorskich w odrębną własność przed 31 maja 2007, będą musiały być rozpatrzone do końca sierpnia. Część spółdzielców sądząc, że szybkie złożenie wniosków sprawi, że będą pierwsi w kolejce do nowych przekształceń za kilkadziesiąt złotych - a nie, jak jest do tej pory, za kilkadziesiąt tysięcy - już zaczyna odwiedzać spółdzielnie, by załatwiać formalności. Czy faktycznie warto się pospieszyć?

- 31 maja był planowanym terminem wejścia nowej ustawy w życie, ale ponieważ prace się przedłużają, zostanie podana inna data. Dlatego też nie ma powodu, by w przyspieszonym tempie składać dokumenty wymagane do przekształcenia lokatorskiego, spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność - informuje poseł Gabriela Masłowska, członek komisji sejmowej zajmującej się nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. - Ustalenie 3-miesięcznego terminu realizacji podań o przekształcenie ma zapobiec odwlekaniu tego procesu w nieskończoność. Dlatego, jeśli ustawa zacznie obowiązywać np. 30 czerwca, wnioski złożone przed tą datą będą musiały zostać zrealizowane do 30 września.
Inny zapis w ustawie mówi, że wszystkie złożone wnioski o przekształcenie oraz rozpoczęte procesy przekształceń, po wejściu nowych przepisów będą przeprowadzane na nowych zasadach.

Tak jest dziś

W świetle ciągle jeszcze obowiązujących przepisów (zanim znowelizowana ustawa wejdzie w życie), osoby posiadające lokatorskie, spółdzielcze prawo do lokalu mogą je przekształcić w odrębną własność po wpłaceniu do spółdzielni różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, wniesionym przed laty. Obowiązuje jednak 50-proc. bonifikata, dlatego jeżeli wspomniana różnica (ustala ją rzeczoznawca) wyniesie np. 40 tys. zł, zapłacimy 20 tys. złotych.
Jednak spółdzielnia z tej kwoty odprowadza do skarbu państwa jedynie nominalną kwotę kredytu zaciągniętego na budowę tego konkretnego mieszkania, czyli np. od kredytu wysokości 100 tys. zł jest to ... 10 złotych. Posługując się naszym przykładem - od 20 tys. wpłaconych do spółdzielni 10 złotych trafia do budżetu państwa, a 199 tys. 90 złotych zasila fundusz remontowy spółdzielni.

Tak będzie


(prawdopodobnie za kilka tygodni)
Uchwalona przez Sejm - i czekająca jeszcze na akceptację Senatu i podpis prezydenta - ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zakłada, że wykup mieszkania lokatorskiego nastąpi po wpłaceniu do spółdzielni wspomnianych 10 złotych (przykładowa kwota). Do tej kwoty należy doliczyć koszty notarialne (w wysokości około 500 złotych).  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!