wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Lubelskie rolnictwem i azbestem słynące

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2006, 10:49

Jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, który spotkać można w wielu domach, okazał się także jednym z najbardziej niebezpiecznych.

Do 2032 r. ma być całkowicie usunięty. Na terenie Lubelszczyzny mamy ponad 2 mln ton azbestu. Przodujemy w tej niechlubnej statystce w kraju.

Okazuje się, że kraina rolnictwem i czystym powietrzem słynąca, nie jest taka ekologiczna, jak można by się spodziewać. Na terenie naszego województwa znajduje się ponad 2 mln ton azbestu i wraz z woj. mazowieckim przodujemy w kraju. Choć możliwe, że azbestu mamy więcej.
- Ciągle nie wiemy, ile wyrobów zawierających azbest znajduje się dokładnie na terenie województwa. Obowiązku inwentaryzacji dokonało 89,2 proc. mieszkańców - podkreśla Tadeusz Józefczak z Departamentu Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.


Składować w wyznaczonych miejscach

Prowadzenie prac związanych z zabezpieczaniem wyrobów azbestowych nie wymaga otrzymania pozwoleń. W przypadku usuwania azbestu należy jednak uzyskać pozwolenie na budowę w powiatowym inspektoracie budowlanym, zgłosić prace w okręgowym inspektoracie pracy oraz upewnić się, że azbest zostanie przekazany na legalne składowisko odpadów niebezpiecznych. Odpadów zawierających azbest nie można mieszać z odpadami gospodarczymi. Należy je składować na składowiskach odpadów niebezpiecznych lub wyznaczonych do tego celu kwaterach na składowiskach ogólnych. Na terenie województwa znajdują się dwa składowiska odpadów azbestowych: w Kraśniku i w Poniatowej Wsi.

Skorzystaj z dofinansowania

Koszt zabezpieczenia lub usunięcia azbestu jest różny w poszczególnych powiatach. Średni koszt usunięcia płyt eternitowych z dachu o powierzchni 100 mkw. kosztuje w województwie lubelskim ok. 1150 zł.
Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do przeprowadzenia takich prac ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto Bank Ochrony Środowiska SA oferuje kredyty ekologiczne na usuwanie wyrobów azbestowych. Ze względu na wysoką minimalną kwotę dofinansowania lub kredytu, wnioski powinny być składane wspólnie przez większe grupy właścicieli. Niezbędna jest więc pomoc lokalnych samorządów, świadomych zagrożeń, jakie niesie azbest.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!