środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Lublin: O jedną trzecią więcej mieszkań na kredyt z dopłatą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2010, 16:43
Autor: (bmk)

Na kredyt z dopłatą "Rodzina na swoim" dostępna będzie już prawie połowa oferty mieszkań.

W siedmiu na 16 miast wojewódzkich, dla których można go już obliczyć, limit ceny metra kwadratowego uprawniający do skorzystania z programu "Rodzina na swoim” w II kwartale br. wzrosnie, średnio o 2,2 % – wynika z szacunków Home Broker.


W II kwartale powinny wzrosnąć limity cen uprawniającego do zaciągnięcia kredytu z dopłatą w Lublinie, Łodzi, Warszawie oraz w Krakowie. W tym ostatnim różnica jest dosyć spora – 442 zł za mkw. (wzrost o 7,3 %). W Białymstoku i Poznaniu limity będą jednak niższe. W Gdańsku ceny nie ulegną zmianie.


Wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych udostępniło na razie siedmiu wojewodów. W miastach wojewódzkich limit podniósł się średnio o 2,7 %, a w całych województwach – średni o 2,5 %.Home Broker sprawdził też, jak zmiana limitów wpłynie na dostępność mieszkań w programie "Rodzina na swoim”. Na kredyt z dopłatą dostępna będzie już prawie połowa oferty mieszkań.


Pod uwagę wzięliśmy mieszkania o powierzchni do 75 mkw. w sześciu miastach wojewódzkich. W I kwartale na kredyt z dopłatą można było kupić tam średnio 43 % oferowanych na rynku lokali. Po zmianie limitu ich udział wzrósłby do 47 %.


Najbardziej dostępne na kredyt z dopłatą są mieszkania w Łodzi (95 % oferty), a najmniej w Lublinie (19 % – było 14 %). W Poznaniu, po zmniejszeniu limitu, dostępność może się skurczyć z 75 % do 68 %.


Kredyt z dopłatą oferuje obecnie 20 banków. Przeciętna marża wynosi 2,53 %, a przeciętne oprocentowanie 6,73 %. W przypadku tych kredytów ważna jest też stopa referencyjna (średni WIBOR 3M z ostatniego kwartału powiększony o 2 pkt. proc.); obecnie wynosi 6,20 %.


W drugim kwartale zmiana będzie kosmetyczna (6,18 % – na podstawie średniego poziomu WIBOR do 25 marca). Początkowa rata kredytu z dopłatą na kwotę 200 tys. zł (30 lat) z oprocentowaniem 6,73 % wynosi 778 zł.


Źródło: Home Broker
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!