sobota, 27 maja 2017 r.

Dom

Małe i lekkie

Dodano: 9 kwietnia 2003, 12:15

Zmieszczą się nawet w niewielkiej szafce, łatwo je przesuwać i przenosić. Mają wygodny uchwyt, a niektóre również pasek do przewieszenia przez ramię, co ułatwia manewrowanie nimi podczas sprzątania. W sklepach jest sporo niewielkich i lekkich odkurzaczy w niczym nieustępu-jących większym i cięższym urządzeniom. Z oferty producentów można wybrać modele, które ważą nie więcej niż 5 kg. Są poręczne i łatwo się nimi posługiwać.
Moc ssania
Im większa moc ssania, tym odkurzanie szybsze i skuteczniejsze. Moc ssania małych odkurza-czy jest porównywalna z mocą większych modeli i wynosi od 250 do 400 W. Na ogół zależy od mocy silnika. W sklepach są jednak odkurzacze o takiej samej mocy silnika, ale różniące się mocą ssania. Ekonomiczniejsze są te, które mają jak najwyższa moc ssania i jak najniższa silnika.
Moc ssania można regulować. Stosuje się tzw. regulację powietrzną (zmniejszenie lub powięk-szenie otworu w uchwycie węża) albo elektroniczną(pokrętłem lub suwakiem wybieramy moc, z jaka ma pracować silnik).
Filtry
Większość zanieczyszczeń zatrzymuje się już w worku na śmieci, który pełni jednocześnie funkcję pierwszego filtra. Może mieć pojemność od 1,8 do 4,5 litra.
Najczęściej stosuje się worki jednorazowe zrobione z 2 lub 3 warstw papieru, ale są też modele z workami tekstylnymi (wielorazowego użytku). Kolejny filtr jest umieszczony między workiem, silnikiem. Zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, a także chroni silnik przed uszkodzeniem, jeśli worek pęknie.
Wiele modeli ma u wylotu mikrofiltr, wyłapujący najdrobniejsze zanieczyszczenia z powietrza wydobywające się z odkurzacza.
Wyposażenie i udogodnienia
Wąż zazwyczaj jest mocowany obrotowo. W większości modeli są dwie rury, które łączy się ze sobą (plastikowe lub metalowe, czasem chromowane); w niektórych są rury teleskopowe – o regulowanej długości.
Na ogół w wyposażeniu podstawowym znajdą się trzy ssawki,: duża – przeznaczona do odku-rzania podłogi, dywanów i wykładzin dywanowych; mała – do odkurzania tapicerki i firan oraz wąska – do czyszczenia szczelin. Wiele odkurzaczy ma tzw. zwijacz kabla oraz praktyczny scho-wek na ssawki albo uchwyty na rurze, umożliwiające ich mocowanie. W niektórych modelach jest gniazdo do podłączania elektroszczotki. To obracająca się szczotka z własnym napędem elektrycznym, przydatna np. do odkurzania dywanów
Liczne odkurzacze, mają funkcję zwaną parking – gdy zamocujemy rurę w specjalnym uchwy-cie na obudowie, urządzenie wyłączy się automatycznie . Są też modele z tzw. blokadą pracy – odkurzacz nie włączy się, jeżeli nie ma w nim worka lub został źle założony.
Ceny
Zależą od mocy silnika, liczby i rodzajów filtrów oraz rodzaju rur (chromowane i teleskopowe są droższe). Za najtańszy odkurzacz zapłacimy ok. 220 zł ,za najdroższy – ok. 800 zł. Papierowe worki (5 sztuk) to wydatek 8–25 zł. Mikrofiltr kosztuje ok. 6–14 zł, filtr węglowy od 15–40 zł, antyalergiczny 28–38 zł, a turboszczotka 100–300 zł. (elle)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!