sobota, 20 stycznia 2018 r.

Dom

Zmieszczą się nawet w niewielkiej szafce, łatwo je przesuwać i przenosić. Mają wygodny uchwyt, a niektóre również pasek do przewieszenia przez ramię, co ułatwia manewrowanie nimi podczas sprzątania. W sklepach jest sporo niewielkich i lekkich odkurzaczy w niczym nieustępu-jących większym i cięższym urządzeniom. Z oferty producentów można wybrać modele, które ważą nie więcej niż 5 kg. Są poręczne i łatwo się nimi posługiwać.
Moc ssania
Im większa moc ssania, tym odkurzanie szybsze i skuteczniejsze. Moc ssania małych odkurza-czy jest porównywalna z mocą większych modeli i wynosi od 250 do 400 W. Na ogół zależy od mocy silnika. W sklepach są jednak odkurzacze o takiej samej mocy silnika, ale różniące się mocą ssania. Ekonomiczniejsze są te, które mają jak najwyższa moc ssania i jak najniższa silnika.
Moc ssania można regulować. Stosuje się tzw. regulację powietrzną (zmniejszenie lub powięk-szenie otworu w uchwycie węża) albo elektroniczną(pokrętłem lub suwakiem wybieramy moc, z jaka ma pracować silnik).
Filtry
Większość zanieczyszczeń zatrzymuje się już w worku na śmieci, który pełni jednocześnie funkcję pierwszego filtra. Może mieć pojemność od 1,8 do 4,5 litra.
Najczęściej stosuje się worki jednorazowe zrobione z 2 lub 3 warstw papieru, ale są też modele z workami tekstylnymi (wielorazowego użytku). Kolejny filtr jest umieszczony między workiem, silnikiem. Zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, a także chroni silnik przed uszkodzeniem, jeśli worek pęknie.
Wiele modeli ma u wylotu mikrofiltr, wyłapujący najdrobniejsze zanieczyszczenia z powietrza wydobywające się z odkurzacza.
Wyposażenie i udogodnienia
Wąż zazwyczaj jest mocowany obrotowo. W większości modeli są dwie rury, które łączy się ze sobą (plastikowe lub metalowe, czasem chromowane); w niektórych są rury teleskopowe – o regulowanej długości.
Na ogół w wyposażeniu podstawowym znajdą się trzy ssawki,: duża – przeznaczona do odku-rzania podłogi, dywanów i wykładzin dywanowych; mała – do odkurzania tapicerki i firan oraz wąska – do czyszczenia szczelin. Wiele odkurzaczy ma tzw. zwijacz kabla oraz praktyczny scho-wek na ssawki albo uchwyty na rurze, umożliwiające ich mocowanie. W niektórych modelach jest gniazdo do podłączania elektroszczotki. To obracająca się szczotka z własnym napędem elektrycznym, przydatna np. do odkurzania dywanów
Liczne odkurzacze, mają funkcję zwaną parking – gdy zamocujemy rurę w specjalnym uchwy-cie na obudowie, urządzenie wyłączy się automatycznie . Są też modele z tzw. blokadą pracy – odkurzacz nie włączy się, jeżeli nie ma w nim worka lub został źle założony.
Ceny
Zależą od mocy silnika, liczby i rodzajów filtrów oraz rodzaju rur (chromowane i teleskopowe są droższe). Za najtańszy odkurzacz zapłacimy ok. 220 zł ,za najdroższy – ok. 800 zł. Papierowe worki (5 sztuk) to wydatek 8–25 zł. Mikrofiltr kosztuje ok. 6–14 zł, filtr węglowy od 15–40 zł, antyalergiczny 28–38 zł, a turboszczotka 100–300 zł. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!