Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

10 grudnia 2009 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Masz azbest na dachu? Musisz go ściągnąć!

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 5 A A

Kosztuje to trochę czasu, pieniędzy i zachodu, ale cel uświęca środki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość krajów "starej” Unii Europejskiej o problemie azbestu już zapomniała. Polska na pozbycie się ze swego terytorium materiałów azbestowych ma czas do 2032 roku.


Od 1997 r. obowiązuje w kraju zakaz obrotu i stosowania azbestu i zawierających go wyrobów. Jednocześnie rozpoczął się program usuwania tego szkodliwego materiału.


Robić będzie co: w Lubelskiem do usunięcia jest przeszło 2 mln ton azbestu i zawierających go wyrobów. Zajmujemy pod tym względem niechlubne drugie miejsce w kraju (po woj. mazowieckim, w którym doliczono się prawie 3 mln ton azbestu!).


Skąd u nas tyle azbestu? Zapewne m.in. dlatego, że w Lubelskiem były aż cztery zakłady wykorzystujące go w produkcji.

Sam nie ruszaj

Choć nie wydaje się to skomplikowane, sam właściciel czy zarządca nieruchomości "z azbestem” nie może zrywać płyt eternitu czy innych zawierających go materiałów. To może skończyć się nawet rakiem. Mogą się tym zajmować tylko firmy posiadające odpowiednie zezwolenia.


One mają pracowników przeszkolonych, wyposażonych w odpowiednie środki i sprzęt, słowem przygotowanych do fachowego i – co najważniejsze – bezpiecznego usuwania materiałów zawierających azbest, ich zbierania, wywózki, transportu i unieszkodliwiania.

Właściciel posesji ma obowiązki przed rozpoczęciem prac…

Jeśli właściciel prywatnej posesji lub zarządca nieruchomości zdecyduje się na pozbycie się materiałów zawierających azbest (to wcale nie musi być tylko pokrycie dachu; płytami azbestowymi okładano kiedyś także ściany budynków, nawet bloków mieszkalnych), musi przede wszystkim wybrać firmę, która mu to zrobi.


Ściślej – wyspecjalizowaną firmę, której pracownicy wiedzą, jak usuwać azbest bezpiecznie dla siebie, innych ludzi i otoczenia. Wykaz takich firm znajduje się na stronie www.lubelskie.pl/czgo/dok/wykaz_przedsiebiorstw_azbest.pdf


Potem właściciel musi zawrzeć z tą firmą na piśmie umowę na wykonanie robót. Powinny być we niej określone obowiązki obu jej stron.


Następnie przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania tych prac w wydziale architektoniczno-budowlanym swego starostwa powiatowego lub w wydziale architektury urzędu miasta.


Druki, na których trzeba to zrobić, znajdować się powinny w biurze obsługi klienta starostwa lub urzędu.

… i po ich zakończeniu

Gdy materiały z azbestem znikną z jego posesji, właściciel lub zarządca nieruchomości musi uzyskać od wykonawcy pisemne oświadczenie, że prace zostały wykonane prawidłowo, a teren został oczyszczony z azbestowego pyłu zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi i sanitarnymi.


To oświadczenie właściciel nieruchomości musi przechowywać przynajmniej przez 5 lat.

Ile to kosztuje?

Koszty usuwania wyrobów zawierających azbest ponosi właściciel nieruchomości, na której się on znajduje. W Lublinie kosztuje to średnio 20–30 zł za metr kwadratowy (300 zł za tonę).


Można, choć nie jest to łatwe, znaleźć firmy, które robią to taniej. Cena obejmuje demontaż, pakowanie, transport i składowanie azbestu. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


O pieniądze na pozbycie się azbestu można starać się również w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kredyty na ten cel oferuje m.in. Bank Ochrony Środowiska. Pomagają w tym finansowo też samorządy.


Decyzje o tego rodzaju pomocy mieszkańcom w kosztach usuwania eternitu z dachów podjęły m.in. Rada Miasta Lublin i Zarząd Powiatu Chełmskiego.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mikron / 14 maja 2010 o 17:25
rozumiem, ze uswiadomilas chlopa, ze eternit im starszy, bardziej pyli?
Ludzie nie wiedza, ze to, co z czasem zanika to jest wlasnie lepiszcze, cement, ktory azbestowe wlokna
wiazal. Znika cement, no bo deszcz, mroz, wiatr, i wloka staja sie "wolne".
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 08:49
Gość napisał:
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl


a co na to prezes ROD"Akademicki" ?


a co na to prezes ROD"Akademicki" ? rozwiń
Avatar
dociekliwy i realny / 15 stycznia 2010 o 15:39
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu tu kawał drutu - jak azbest jest i będzie utylizowany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami (zwłaszcza przez dzielnych strażaków)
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu t... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2009 o 12:48
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl
Avatar
Gość / 11 grudnia 2009 o 16:31
Cena zaporowa! Wolę poczekać jeszcze 20 lat! mam dach o powierzchni prawie 200m2. Przy takich kosztach i braku wsparcia przez państwo nie spodziewajmy się rychłego uporania z problemem. Następny absurd w tym kraju! A jeżeli chodzi o dofinansowanie to się zorientowałem - zrób => wystąp o dofinansowanie => dostaniesz albo nie! Przeciętna gmina dysponuje środkami na zaledwie kilka dachów rocznie!
Avatar
mikron / 14 maja 2010 o 17:25
rozumiem, ze uswiadomilas chlopa, ze eternit im starszy, bardziej pyli?
Ludzie nie wiedza, ze to, co z czasem zanika to jest wlasnie lepiszcze, cement, ktory azbestowe wlokna
wiazal. Znika cement, no bo deszcz, mroz, wiatr, i wloka staja sie "wolne".
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 08:49
Gość napisał:
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl


a co na to prezes ROD"Akademicki" ?


a co na to prezes ROD"Akademicki" ? rozwiń
Avatar
dociekliwy i realny / 15 stycznia 2010 o 15:39
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu tu kawał drutu - jak azbest jest i będzie utylizowany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami (zwłaszcza przez dzielnych strażaków)
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu t... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2009 o 12:48
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl
Avatar
Gość / 11 grudnia 2009 o 16:31
Cena zaporowa! Wolę poczekać jeszcze 20 lat! mam dach o powierzchni prawie 200m2. Przy takich kosztach i braku wsparcia przez państwo nie spodziewajmy się rychłego uporania z problemem. Następny absurd w tym kraju! A jeżeli chodzi o dofinansowanie to się zorientowałem - zrób => wystąp o dofinansowanie => dostaniesz albo nie! Przeciętna gmina dysponuje środkami na zaledwie kilka dachów rocznie!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 0

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 86 9

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 347 51

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 125 64

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 8 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej 0 0

We wrześniu w Białej Podlaskiej odbędzie się Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Bialskie Centrum Kultury ogłosiło właśnie konkurs na logo tego wydarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!