poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

Mieszkanie kupię za 500 zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2007, 13:07

Ustawa umożliwiająca wykup mieszkań lokatorskich za symboliczne pieniądze została przegłosowana przez Sejm.

Wystarczy już tylko podpis prezydenta i 31 lipca zacznie obowiązywać. Cieszą się lokatorzy, na alarm biją szefowie spółdzielni: nowe przepisy uszczuplą fundusz remontowy.

Nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza szereg zmian. Ale ta, która najbardziej interesuje mieszkańców, dotyczy nowych zasad przekształcania lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność. Od 31 lipca przekształcenie mieszkania lokatorskiego odbędzie się po wpłaceniu do spółdzielni nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. - czyli kilkudziesięciu złotych. Tyle bowiem spółdzielnia ma obowiązek zwrócić do Skarbu Państwa.
Obowiązujące do tej pory przepisy umożliwiają spółdzielniom przejmowanie grubych tysięcy złotych (z reguły zasilają one fundusz remontowy), bowiem do wykupu mieszkania lokatorskiego jest wymagane wpłacenie różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, wniesionym przed laty - czyli 15-25 tys. złotych (i to po 50- proc. bonifikacie).

Za kilka złotych, ale...

Korzystne przepisy nie są jednak dla wszystkich.
Po pierwsze - możliwość wykupu mieszkania lokatorskiego za przysłowiowe 10 złotych dotyczy tylko tych lokali, które mają już spłacony tzw. wkład budowlany. Jeżeli wkład nie jest spłacony w całości, przekształcenie będzie możliwe po jego uregulowaniu.
Po drugie - spółdzielnia musi mieć uregulowany stan prawny gruntów, na którym stoi budynek.
Po trzecie - aby skorzystać z nowych przepisów, trzeba mieć uregulowane wszelkie należności wobec spółdzielni jak czynsze, wywóz śmieci itp. Nie trzeba natomiast dopłacać za remonty i modernizację budynków, w których znajduje się przekształcane mieszkanie (te koszty zostają w spółdzielni).

Na otarcie łez

Cieszą się ci, którzy zwlekali z wykupem, rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy przed laty wykupili swoje M. Sejm wprowadził więc zapis w ustawie, który umożliwia zwolnienie takich osób z opłat na rzecz funduszu remontowego. Dla niektórych oznacza to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat mniejszego czynszu.
Ale nie wszyscy będą mieli szansę skorzystania z tego zapisu - dotyczy on bowiem jedynie tych, którzy wykupili mieszkania po 23 kwietnia 2001 roku.
Jednak, by w spółdzielni mogły zacząć obowiązywać zwolnienia z funduszu remontowego, taką uchwałę musi podjąć walne zgromadzenie członków spółdzielni. Wymagane jest quorum, czyli 50 proc. mieszkańców + 1.

Nowe rozlicza stare

Osoby, które rozpoczęły procedurę przekształcania na obowiązujących zasadach, a nie podpisały jeszcze aktów notarialnych, powinny się wstrzymać. Po wejściu w życie nowej ustawy będą mogły dopełnić formalności już według nowych przepisów. Ale skorzystają również ci, którzy wszystkie dokumenty już podpisali, a różnicę pomiędzy wartością rynkową mieszkania a wniesionym wkładem budowlanym spłacają w ratach. Z dniem 31 lipca tego roku raty zostaną bowiem umorzone.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!