środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

Mieszkanie na aukcji? Czemu nie!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2009, 18:53
Autor: Opr. (bmk)

Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci... Mieszkanie sprzedane!

Fantazja? Nie! Już na jesieni niektórzy polscy deweloperzy wystawią mieszkania na aukcjach.


Aukcje tego typu są szczególnie popularne m.in. w Stanach Zjednoczonych. O tym, czy mają szanse przyjąć się również w Polsce, mówi Ewa Perkowska, specjalista ds. nieruchomości firmy Budimex Nieruchomości.


- Przepis na aukcje wydaje się być prosty: deweloper wystawia na licytacji nieruchomość po atrakcyjnej cenie - nawet do 40 % niższej niż standardowa. Licytacja odbywa się na prawach zwykłej aukcji, tyle że w obecności notariusza, który już na miejscu potwierdza nabycie nieruchomości. Warunkiem przystąpienia do aukcji jest wpłacenie opłaty notarialnej, która podlega zwrotowi w razie jej przegrania.

Jednak powodzenie takich aukcji na polskim rynku nieruchomości będzie zależało od kilku czynników. - To wiedza, przejrzystość i oferta - wylicza Ewa Perkowska. I uzasadnia.


* Wiedza. Potencjalni klienci mogą początkowo bać się takiej formy zakupu, dlatego należy zacząć od szerokiej akcji informacyjnej mającej na celu wyjaśnienie, czym jest aukcja i jakie prawa nią rządzą.


* Przejrzystość. Aukcja musi być przejrzysta, dlatego należy szczegółowo dopracować procedurę jej prowadzenia. Wtedy dla wszystkich jej uczestników będzie jasne, że podczas aukcji na jakich zasadach dochodzi do transakcji.


* Oferta. Klienci będą brali udział w aukcjach dopiero wtedy, kiedy oferta licytowanych nieruchomości będzie bogata. Dodatkowo, lista mieszkań powinna być dużo wcześniej upubliczniona, co pozwoli zainteresowanym obejrzeć licytowane nieruchomości i sprawdzić je pod względem formalnym.


- Analiza przebiegu pierwszych aukcji pozwoli nam na spokojną ocenę, czy ten kanał dystrybucji ma szansę przyjąć się w Polsce. Dopiero wtedy podejmiemy decyzję o przystąpieniu do tej formy sprzedaży - dodaje ekspert Budimex Nieruchomości.


A czy zdobędą one popularność?


- W tej kwestii decydujący głos będą mieli nabywcy. Być może za kilka lat mieszkania będzie można kupić od dewelopera na portalach aukcyjnych - uważa Ewa Perkowska.


Źródło: Eskadra Publica
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!