czwartek, 22 marca 2018 r.

Dom

Na chorobę mi taki dach!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2008, 16:18
Autor: Marek Kliza

Do 2032 roku z Polski musi zniknąć azbest. Skąd jednak wziąć pieniądze na wymianę np. dachów z eternitu,

materiału zawierającego spore ilości azbestu?

Gdy nie ma własnej gotówki, można po nią sięgnąć do banku. Kredytów na różnorodne przedsięwzięcia, związane z ekologią, udziela m.in. Bank Ochrony Środowiska.

- Mamy podpisaną umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kredytowanie inwestycji proekologicznych, w czym mieszczą się też przedsięwzięcia związane z usuwaniem materiałów zawierających azbest - mówi Krzysztof Gałan, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska, Oddział w Lublinie. - Pieniądze z tej linii przeznaczone są tylko dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Kredyt przeznaczyć można na wymianę dachów i elewacji oraz przewodów wodociągowych zbudowanych z materiałów zawierających azbest. Ściślej - jedynie na demontaż, transport i składowanie takich materiałów.

Ile można dostać i ile to kosztuje?

Kredytem ze środków BOŚ SA z dopłatami WFOŚiGW sfinansować można nawet całość kosztów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Oprocentowanie jego jest zmienne i wynosi od 3,7 proc. w stosunku rocznym. Prowizja przygotowawcza w zależności od kwoty kredytu wynosi 1-1,5 proc. (min. 100 zł). Istnieje możliwość nawet 6-miesięcznej karencji, liczonej od daty zakończenia inwestycji. Kredyt zaciągnąć można na okres do 5 lat. Osobie pracującej przy kredycie do 10 tys. zł jako zabezpieczenie wystarczy weksel in blanco, przy wyższych kwotach potrzebny jest jeden poręczyciel (nie może to być emeryt lub rencista).

Dach też możesz mieć na kredyt

- Demontaż, transport i utylizacja dachu wykonanego z materiałów zawierających azbest to tylko połowa sprawy - uważa Krzysztof Gałan. - Dom przecież musi mieć "beret”, a inwestor nie zawsze ma pieniądze na nowy dach. Dlatego od wczoraj (8 kwietnia) nasz oddział BOŚ oferuje też preferencyjny kredyt na zakup i montaż nowego pokrycia dachowego w miejsce zdemontowanego dachu z azbestu.
Warunkiem udzielenia takiego kredytu jest zakup nowego pokrycia dachowego w jednej z firm, które podpisały porozumienie z lubelskim oddziałem BOŚ SA.

Maksymalna jego kwota to 100 proc. kosztu przedsięwzięcia, oprocentowanie - od 1,2 proc. w stosunku rocznym. Prowizja przygotowawcza wynosi 1 proc. kwoty kredytu (min. 50 zł). Spłatę kredytu można rozpocząć dopiero w następnym miesiącu po zakończeniu inwestycji, pozostałe warunki są takie same, jak w przypadku kredytu na usuwanie wyrobów z azbestu.

- Oczywiście udzielamy także kredytu "na wszystko” - tzn. na demontaż dachu z materiałów zawierających azbest, ich transport i składowanie, oraz na zakup i montaż nowego dachu - mówi Krzysztof Gałan.

25 proc. dopłaty

Wymianę dachu z eternitu naszpikowanego azbestem można również sfinansować kredytem na termodernizację lub termorenowację budynku udzielanym m.in. przez BOŚ SA we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego lub z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zadanie to musi być wtedy wpisane w audyt energetyczny. Po zrealizowaniu go kredytobiorca ma prawo do tzw. premii termomodernizacyjnej, stanowiącej jedną czwartą kwoty wykorzystanego kredytu.

Gdzie szukać pieniędzy?

Więcej szczegółów dotyczących kredytów na likwidację wyrobów z azbestu (w tym m.in. o wymaganych dokumentach) zasięgnąć można w Banku Ochrony Środowiska SA. W Lublinie informacji udziela główny ekolog Oddziału BOŚ SA Krzysztof Gałan, Krakowskie Przedmieście 54, tel. 0-81 53-50-634, w godz. 8-15,
e-mail: krzysztof.galan@bosbank.pl

One też dają kredyty z premią

Umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie udzielania kredytów na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych z premią termomodernizacyjną podpisały:
• Bank BPH SA,
• Bank Gospodarki Żywnościowej SA,
• Bank DnB NORD Polska SA,
• Bank Millennium SA,
• Bank Ochrony Środowiska SA,
• Bank Pocztowy SA,
• Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
• Bank Zachodni WBK SA,
• Gospodarczy Bank Wielkopolski SA,
• ING Bank Śląski SA,
• Krakowski Bank Spółdzielczy,
• Kredyt Bank SA,
• Mazowiecki Bank Regionalny SA,
• Nordea Bank Polska SA,
• PKO BP SA,
• Raiffeisen Bank Polska SA.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
+++
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

+++
+++ (9 kwietnia 2008 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Eternit szkodzi, a chemia w art. spożywczych nie. Biznes, biznes a nie troska o człowieka
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!