piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Na działce postawisz (prawie) każdy domek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2009, 17:14

Ci. którzy mają wąskie działki, ze wznoszeniem na nich domku powinni poczekać do początku lipca. Wtedy bowiem zmienią się przepisy dotyczące usytuowania budynku na działce.

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca br. zmieniło dotychczasowe przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 7 lipca, ale warto jednak zapoznać się z nim juz teraz.


Może się bowiem okazać się, że wchodzące od lipca zmiany pozwolą… lepiej dobrać projekt domu do potrzeb oraz uwarunkowań działki.


- Ze zmienionymi przepisami powinni zapoznać się przede wszystkim właściciele wąskich, działek o szerokości maksymalnej do 16 metrów, ponieważ to właśnie oni w praktyce będą mieli większe możliwości dogodniejszego usytuowania domu.


A także wybrania dla siebie projektu ze zdecydowanie szerszej oferty projektowej - mówi arch. Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+.

Ważne dla przyszłych inwestorów

1. Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż:


* 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
* 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy, lecz nie mniejszej niż 1,5m na działce budowlanej o szerokości do 16m.


- Należy jednak pamiętać, że sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa dopuszcza się, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy nie stanowi inaczej - podkreśla pani architekt.


2. Rozporządzenie łagodzi także kwestie dotyczące dopuszczalnych minimalnych odległości od granicy działki do:
* okapów
* gzymsów
* balkonów lub daszków nad wejściem,
a także co do takich części budynku jak:
* galeria
* taras
* schody zewnętrzne
* pochylenia lub rampy.


Odległość tych elementów od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5m.


3. Łatwiej także będzie usytuować na działce budynek gospodarczy lub garaż o długości mniejszej niż 5,5 m i wysokości mniejszej niż 3 m, ponieważ przepisy zezwalają na wybudowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.


Źródło: www.archon.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sl
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sl
sl (22 kwietnia 2009 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed napisaniem artykulu warto sprawdzic o czym sie pisze, bo akurat np. pkt pierwszy dotyczy aktualnie obowiazujących warunków technicznych a nie nowego rozporzadzenia ktore ma wejsc w zycie w lipu.
Poza tym w tresci powinno być:
1. Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości "NIE" mniejszej niż:

niby jeden wyraz a jak wiele zmienia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!