piątek, 19 stycznia 2018 r.

Dom

Najpopularniejsze sposoby łączenia się z Internetem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2003, 17:22


Podłączenie swojego domowego komputera do Internetu nie jest już dzisiaj żadnym problemem. Jedynym dylematem jest, w jaki sposób to zrobić, by z jednej strony nie przepłacać, a z drugie korzystać jak najwygodniej z dobrodziejstw tej największej na świecie sieci komputerowej.
Dial-up, czyli Internet przez telefon
Najpopularniejszym sposobem jest łączenie się z Internetem za pomocą tzw. modemu – specjalnego urządzenia, które umożliwia dostęp do światowej sieci komputerowej za pomocą linii telefonicznej. Modem łączy nasz domowy komputer z serwerem operatora na zasadzie dzwonienia pod określony numer telefoniczny (tzw. numer dostępowy).
Choć Telekomunikacja Polska uruchomiła ten numer już w 1996 roku, usługa ta do dziś jest wśród Polskich internautów najpopularniejsza.
Największą zaletą Dial-up jest to, że dzięki niej, dostęp do Internetu jest możliwy niemal wszędzie. Wystarczy mieś komputer i dostęp do linii telefonicznej.
Niestety, Dial-up ma też wiele wad. Przede wszystkim są to wysokie koszty. Płacimy za czas spędzony w Internecie. Opłaty, u większości operatorów zbliżone są do cen połączeń lokalnych. Usługa doliczana jest do naszego rachunku telefonicznego.
Obecnie operatorzy telefoniczni oferują także specjalne, internetowe miesięczne pakiety (patrz cennik obok) w których ceny za korzystanie z Internetu zależne są od wykupionego abonamentu.
Wielkim utrapieniem przy okazji korzystania z modemu jest niestety jakość połączenia. Po pierwsze wszystko działa bardzo wolno – transmisja danych odbywa się tu z prędkością 56 kb/s. Po drugie, połączenie często zrywa się. Na dodatek tego wszystkiego, surfując po Internecie blokujemy możliwość korzystania z domowego telefonu.
ISDN – przez telefon, ale trochę szybciej
Nieco lepszą metodą, jest korzystanie z Internetu za pośrednictwem tzw. ISDN (ang. Integrated Services Digital Network), czyli sieci cyfrowej o zintegrowanych usługach. Podobnie, jak w przypadku Dial-up, tak i tu wykorzystujemy połączenie telefoniczne. W odróżnieniu jednak od tego pierwszego, wszystko odbywa się poprzez sieć cyfrową, o wiele szybszą od tradycyjnej, analogowej. Szybkość podstawowego kanału, wynosi 64 Kb/s. Są jednak techniki umożliwiające jeszcze większe szybkości – 128 Kb/s, a nawet 1, 544 Mb/s. Dodatkowym atutem ISDN jest możliwość równoczesnego korzystania z Internetu i prowadzenia rozmów telefonicznych.
ISDN udostępniają najwięksi polscy operatorzy telefoniczni: Telekomunikacja Polska i Netia.
Stały dostęp do Internetu
Usługa SDI to stały dostęp do Internetu wykorzystujący linię telefoniczną. Tradycyjne modemy, zarówno analogowe, jak i cyfrowe korzystają z tzw. połączeń komutowanych, optymalizowanych pod kątem rozmów telefonicznych.
W SDI stosuje się unikatową metodę rozdziału kanałów pomiędzy usługi telefoniczne i transmisję danych. Pozwala to na jednoczesne korzystanie z dostępu do Internetu i prowadzenie rozmowy telefonicznej.
SDI umożliwia korzystanie z Internetu z duża szybkością. Podstawową jednak jego zaletą jest nielimitowany dostęp do sieci – płacimy miesięczny abonament i korzystać możemy dowoli. (opłaty, patrz cennik obok)
Internet poprzez sieć telewizji kablowej
Od około dwóch lat coraz większą popularność zdobywa łączenia się z Internetem za pośrednictwem telewizji kablowej. Przesyłanie danych odbywa się tu w sposób podobny do transmisji normalnego programu telewizyjnego.
Abonent jest wyposażony w specjalny modem kablowy, podłączony do sieci w taki sam sposób jak telewizor. Urządzenie łączy się z modemem centralnym, umieszczonym w centrali operatora, który z kolei jest podłączony do Internetu.
Internet drogą radiową
Internet bez kabli, za pośrednictwem
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!