piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Nie przesadzaj z głębokim sadzeniem i z polewaniem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2009, 17:45

Kupiłem piękny krzew. Co mam z nim zrobić?

Krzewy uprawiane w szkółce w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon - od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Sadzenie

Zakupione rośliny warto posadzić gęściej, niż będą rosnąć docelowo, bo ogród w pierwszych latach wyglądałby bardzo pusto. Gdy rośliny się rozrosną (po 3-4 latach), można część z nich rozsadzić - zmieniając częściowo kompozycję działki.


Rośliny z przesuszoną bryłą korzeniową przed sadzeniem bardzo mocno podlewamy lub wstawiamy wraz z pojemnikiem na kilka minut do wody. Rośliny sadzimy w taki sposób, aby przykryć bryłę korzeniową 3-5-centymetrową warstwą gleby.


Częstym błędem jest sadzenie roślin zbyt głęboko, co powoduje ich duszenie się i obumieranie całych partii systemu korzeniowego. Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich umiarkowanie ugniatamy (na glebach cięższych) lub nieznacznie udeptujemy (na lekkich), pozostawiając wokół rośliny niewielkie zagłębienie zatrzymujące wodę.


Glebę pod skupiskami krzewów należy wyściółkować pięcio-ośmiocentymetrową warstwą kory, co nie pozwoli na wysychanie górnej warstwy gleby, zakwasi ją, ograniczy ilość chwastów i ochroni systemy korzeniowe przed przemarzaniem.

Nawożenie

Aby rośliny dobrze i zdrowo rosły, musimy je nawozić. Zasilanie rozpoczynamy w kwietniu i powtarzamy 2-3 razy, najpóźniej do końca czerwca, dając jednorazowo 2-3 dag nawozu wieloskładnikowego na roślinę.


Dysponując nawozami o spowolnionym działaniu, ograniczamy się do jednego nawożenia wiosną. W latach następnych, wraz ze wzrostem roślin, dawkę nawozu ostrożnie zwiększamy. Nawóz rozsypujemy wokół rośliny po okręgu, jaki wyznacza korona krzewu.

Podlewanie

Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest przelewanie drzew i krzewów w ogrodzie. Regularne podlewanie krzewów w ogrodzie, szczególnie na glebach ciężkich, zwięzłych przynosi często poważne szkody.


Rośliny "duszą” się w mokrym podłożu i chorują, a w końcu umierają. Właściciele ogrodów widząc więdnące czy usychające pędy sądzą, że to przesuszenie i …podlewają jeszcze częściej - to tylko pogarsza sytuację roślin.


One muszą same "szukać” wody w podłożu. Podlewaniem możemy rośliny wspomagać (szczególnie cenne, wymagające lub zawiązujące w lecie pąki kwiatowe) w czasie przedłużającej się suszy lub na piaszczystych, silnie przepuszczalnych glebach.


Podczas suszy rośliny należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Nigdy podczas południowego upału, ponieważ może wówczas dojść do uszkodzenia liści lub igieł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!