piątek, 23 lutego 2018 r.

Dom

Nie puszczaj pieniędzy z dymem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2007, 18:55
Autor: Paweł Puzio

Rachunki za gaz przyprawiają właścicieli domków jednorodzinnych o ból głowy.

Jednym ze sposobów zmniejszenia koszty ogrzewania jest zamontowanie turbiny

Podstawą dobrego spalania w kominku jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powierza z zewnątrz, poprzez czerpnię. Chodzi o to, by wkład jak najmniej pobierał powietrza z wnętrza domu, bo współczesne budynki są budowane dość szczelnie.

Jak to działa?


Kominek grzeje z natury rzeczy, ale kwestią podstawową jest zastosowanie drugiego obiegu przepływu powietrza. Jest to tzw. powietrze konwekcyjne, czyli takie, które odbiera ciepło od rozgrzanego wkładu kominkowego i jest rozprowadzane do pomieszczeń. Powietrze konwekcyjne jest pobierane w zabudowie wkładu kominkowego i za pomocą kanałów powietrznych dystrybuowane po domu.

Zastosuj turbinę

Konwekcja to zjawisko znane od lat (vide - bracia Mongolfier i pierwszy balon na rozgrzane powietrze), polegające na unoszeniu ogrzewanego powietrza do góry. Można zatem rozprowadzić powietrze konwekcyjne korzystając tylko z tego zjawiska, można także wymusić jego obieg poprzez zastosowanie turbiny ciepłego powietrza.
Sercem układu mechanicznego rozprowadzania ciepłego powietrza jest turbina. Jest to urządzenie wykonane z blachy ocynkowanej, izolowane termicznie i dźwiękowo, posiadające wlot i wylot ciepłego powietrza. Turbina zasilana jest prądem o napięciu 220 V, ma moc około 60 watów. Ciepłe powietrze z okapu kominka jest nawiewane turbiną do sieci rozprowadzającej. Turbina posiada wbudowany termostat, który po rozpaleniu kominka i podwyższeniu temperatury żądanej, automatycznie uruchamia nawiew ciepłego powietrza.
Można wyposażyć turbinę w regulator prędkości obrotów. Można także zastosować włącznik turbiny, montując go w ścianie w pobliżu kominka.

Powietrze wykorzystaj do końca


Ilość przetłoczonego powietrza, w zależności od mocy turbiny, może wynieść od 400 do 1400 metrów sześciennych na godzinę. Jednak, aby w pełni wykorzystać ciepłe powietrze, trzeba pomyśleć o drodze powrotu powietrza - od dyfuzora (nawiewnika) do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Drogą powrotną powietrza wtórnego może być korytarz i klatka schodowa. Jeżeli przyjmie się takie rozwiązanie, trzeba umożliwić wypływ powietrza z pomieszczeń na korytarz. Instaluje się w tym celu w drzwiach kratki wentylacyjne. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie drogi powrotu powietrza wtórnego przez pomieszczenia ze sobą sąsiadujące w kierunku kominka. Można zaprojektować przepływ tak, aby powracające powietrze przepływało przez kuchnię i łazienkę, jednocześnie je ogrzewając. W tym celu należy w ścianach, w podłodze, np. poddasza użytkowego przebić otwory, maskując je kratkami wentylacyjnymi.

Ile to kosztuje

Koszt montażu turbiny oraz przewodów rozprowadzających waha się od 1500 do 2000 złotych, w zależności od mocy turbiny i liczby ogrzewanych pomieszczeń.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!