sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Dom

Niepowtarzalna aranżacja

Dodano: 3 września 2003, 13:04

• Jakie tkaniny najlepiej nadają się na zasłony? – z pytaniem tym zwróciliśmy się do pani Anny Łukasiewicz, eksperta z działu „Dekoracje” firmy OBI.
– Obecnie wybór tkanin zasłonowych jest bardzo duży. Coraz rzadziej wybieramy zasłony tylko ze względów praktycznych, znacznie częściej dopasowujemy je natomiast do własnego stylu. Dobierając tkaniny zasłonowe powinniśmy z pewnością uwzględnić tryb życia i czas, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na ich pielęgnację. Dla osób zapracowanych najlepsze będą zasłony z lekkich tkanin kreszowych, o marszczonej fakturze, które nie wymagają prasowania, jeśli natomiast postanowimy poświęcać zasłonom i firanom więcej czasu, wówczas lepiej jest kupić zestaw z organdyny lub woalu.
Zasłony i firany możemy dobierać również dopasowując je do charakteru wnętrza. Do nasłonecznionego pokoju lepiej nadają się zasłony wykonane z grubszych tkanin, które w razie potrzeby zabiorą światło. Polecam ciasno tkane materiały takie jak: kwarce, firenze i rypsy.
• Czy w dekoracji okien można mówić o porach roku? Jakie materiały poleciłaby Pani na lato, a jakie na zimę?
– Na jesień polecam tkaniny w ciepłych kolorach beżu, żółci i czerwieni. Na chłodne wieczory najlepsze będą ciężkie tkaniny takie, jak: rypsy oraz chenile – tkaniny pokryte miękkim meszkiem. Z takich tkanin będziemy mogli uszyć grube story, które odizolują pokój od chłodu płynącego od okien.
Przed nadejściem sezonu grzewczego dobrze jest również zaopatrzyć się w krótsze firany odsłaniające grzejniki. Dzięki nim ciepło będzie się swobodnie rozchodziło po pokoju. Obecnie w naszych marketach można zakupić firany o tym samym wzorze i różnych długościach, w tym o specjalnych wymiarach na okno balkonowe.
• Jakie elementy pasują do wnętrz nowoczesnych, o minimalistycznym charakterze?
– W nowoczesnym wnętrzu radzę przede wszystkim zrezygnować z tradycyjnych żabek do karniszy na rzecz dekoracyjnie szytych zasłon z uchwytami na tzw. szelki, czyli szerokie paski materiału wszyte w górny brzeg zasłony. Do takich wnętrz polecałabym także karnisze metalowe, tkaniny natomiast gładkie takie, jak: woale i organdyny. Dobrze mogą się sprawdzać również tkaniny z połyskiem. W tak urządzonych pomieszczeniach bardzo często zacierają się tradycyjne granice pomiędzy zasłoną i firaną. Firany zastępują zasłony odgrywając głównie rolę dekoracyjną. (ELLE)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24