czwartek, 25 maja 2017 r.

Dom

Nieprawidłowości w nieruchomościach

Dodano: 5 lipca 2002, 18:13

35 % przedsiębiorców świadczących usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie posiada obowiązkowych licencji zawodowych, a 38 % nie jest ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej. Tak wynika z sondażowej kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej na zlecenie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji
i Konsumentów

Liczne skargi konsumentów i sygnały o nieprawidłowościach występujących w działalności pośredników w obrocie nieruchomościami przyczyniły się do przeprowadzenia kontroli sondażowej biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Sprawdzeniem objęto 60 przedsiębiorców prowadzących działalność zawodową na terenie 8 województw (dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego).
Od 1 stycznia 2002 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mają obowiązek posiadania licencji zawodowych i obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. (Ustawa o gospodarce nieruchomościami DzU z 2000 r., nr 46, poz. 543). Kontrola wykazała, że przedsiębiorcy najczęściej naruszali prawo w zakresie nieuzyskiwania stosownej licencji zawodowej, braku obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz niewłaściwego lub w ogóle braku oznaczania siedziby wykonywania działalności gospodarczej.
Ujawniono, że 21 przedsiębiorców prowadziło pośrednictwo w obrocie nieruchomościami bez posiadania licencji zawodowej, co stanowi 35% ogółu skontrolowanych. Z pozostałych 39 przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo - 20 nie posiadając licencji zatrudniało przy wykonywaniu czynności osoby posiadające stosowną licencję. Wojewódzcy inspektorzy inspekcji handlowej na podstawie art. 18 i art. 32 ustawy o Inspekcji Handlowej wydali decyzje o wstrzymaniu świadczenia usług pośrednictwa do czasu dostosowania działalności gospodarczej do wymagań ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W czasie kontroli okazało się, że 23 przedsiębiorców (pośredników) nie posiadało obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności z tytułu wykonywanej działalności, co stanowiło 38% ogółu zbadanych. Brak obowiązkowego ubezpieczenia oraz informacji o posiadanym ubezpieczeniu w umowach pośrednictwa może być istotną przeszkodą w dochodzeniu swoich roszczeń przez oszukanych klientów tych biur. Ponadto w toku kontroli ujawniono jeszcze inne pojedyncze nieprawidłowości.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24