poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Nieprawidłowości w nieruchomościach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2002, 18:13

35 % przedsiębiorców świadczących usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie posiada obowiązkowych licencji zawodowych, a 38 % nie jest ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej. Tak wynika z sondażowej kontroli Inspekcji Handlowej przeprowadzonej na zlecenie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji
i Konsumentów

Liczne skargi konsumentów i sygnały o nieprawidłowościach występujących w działalności pośredników w obrocie nieruchomościami przyczyniły się do przeprowadzenia kontroli sondażowej biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Sprawdzeniem objęto 60 przedsiębiorców prowadzących działalność zawodową na terenie 8 województw (dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego).
Od 1 stycznia 2002 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mają obowiązek posiadania licencji zawodowych i obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. (Ustawa o gospodarce nieruchomościami DzU z 2000 r., nr 46, poz. 543). Kontrola wykazała, że przedsiębiorcy najczęściej naruszali prawo w zakresie nieuzyskiwania stosownej licencji zawodowej, braku obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz niewłaściwego lub w ogóle braku oznaczania siedziby wykonywania działalności gospodarczej.
Ujawniono, że 21 przedsiębiorców prowadziło pośrednictwo w obrocie nieruchomościami bez posiadania licencji zawodowej, co stanowi 35% ogółu skontrolowanych. Z pozostałych 39 przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo - 20 nie posiadając licencji zatrudniało przy wykonywaniu czynności osoby posiadające stosowną licencję. Wojewódzcy inspektorzy inspekcji handlowej na podstawie art. 18 i art. 32 ustawy o Inspekcji Handlowej wydali decyzje o wstrzymaniu świadczenia usług pośrednictwa do czasu dostosowania działalności gospodarczej do wymagań ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W czasie kontroli okazało się, że 23 przedsiębiorców (pośredników) nie posiadało obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności z tytułu wykonywanej działalności, co stanowiło 38% ogółu zbadanych. Brak obowiązkowego ubezpieczenia oraz informacji o posiadanym ubezpieczeniu w umowach pośrednictwa może być istotną przeszkodą w dochodzeniu swoich roszczeń przez oszukanych klientów tych biur. Ponadto w toku kontroli ujawniono jeszcze inne pojedyncze nieprawidłowości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!