wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Dom

Niespokojne czynsze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2003, 11:31


d Od 1 stycznia 2005 r. czynsze mają być całkowicie wolne. Rząd chce jednak przesunąć ten termin. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych.
Za około półtora roku czynsze w prywatnych kamienicach mają być całkowicie wolne. Ta data została wyznaczona jeszcze dziesięć lat temu przez Sejm w ustawie o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych. Sytuacji nie zmieniła obowiązująca od lipca 2001 r. ustawa o ochronie praw lokatorów. Teraz rząd postanowił bardziej przyjrzeć się obowiązującym czynszom. Urząd Miesz-kalnictwa i Rozwoju Miast pracuje nad nowelizacją ustawy. Zakłada ona, że do 2004 r. właścicie-le będą mogli samodzielnie decydować o wysokości czynszu w granicach ustawowego pułapu 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu (przeciętnych kosztów budowy mieszkań w powiecie). Natomiast w następnych latach pułap ten miałby być stopniowo podnoszony. I tak w 2005 r. - do 3,25 proc.; w 2006 r. - do 3,5 proc., w 2007 r. - do 3,75 proc., w 2008 r. - do 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.
Na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić Polska Unia Właścicieli Nieruchomości. Jej przed-stawiciele uważają, że nie powinno być żadnych ograniczeń i pułapów. Czynsze winny być usta-lane przez wolny rynek. Natomiast Polska Unia Lokatorów chce utrzymać obowiązujący obecnie pułap 3 proc. wartości odtworzeniowej do 2010 r. Jeśli dojdzie do wprowadzenia proponowanych zapisów przez Sejm to Unia Lokatorów zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Co będzie? Trudno na razie wyrokować. Nie ciekawa sytuacja na rynku, duże bezrobocie i niskie dochody wielu rodzin zajmujących mieszkania w prywatnych kamienicach nie poprawia położe-nia. Dodatkowe podwyżki, na pewno nie zmienią tego obrazu. Z drugiej strony prywatni właści-ciel chcieliby wreszcie samodzielnie rządzić swoją własnością. I trudno raczej oczekiwać kom-promisu. (ele)
W ramce
Obecne maksymalne czynsze (w zł/mkw.)
* Warszawa 9,86
*Gdańsk 6,17
* Poznań 7,05
* Rzeszów 5,96
* Łódź 5,94
* Lublin 6,64
* Katowice 6,59
* Wrocław 6,37
* Kielce 6,20
* Zielona Góra 5,75
Koniec ramki
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!