sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Dom

Nowe okna

Dodano: 23 kwietnia 2003, 14:41

d Nowoczesne okna skutecznie chronią przed zimnem i minimalizują hałas, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację.
Bogata oferta rynkowa sprawia, że wbrew pozorom, dokonanie wyboru wcale nie jest łatwe. Po królowaniu ram z PCW do łask wracają drewniane. Produkuje się je także z aluminium oraz kompozytów (włókno szklane z żywicami poliestrowymi), są również łączone: aluminiowo – drewniane bądź plastikowo – drewniane (drewno jest od wewnątrz, a metal lub plastik na zewnątrz). Do mieszkań stosuje się zazwyczaj ramy drewniane i plastikowe. Oba rodzaje okien mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.
W RAMCE
Ramy z PCW
Profil (czyli rama) jest podzielony na kilka komór powietrznych. Im więcej komór, tym profil wytrzymalszy i lepiej izoluje termicznie. Komory są wzmacniane stalowymi elementami, co zapobiega odkształcaniu się ram. Tworzywo nie wymaga żadnej konserwacji poza myciem, jest odporne na pleśnie i grzyby. Ale w wyniku naładowywania elektrostatycznego jego powierzchnia przyciąga zanieczyszczenia, które wnikają w strukturę tworzywa. Dlatego zdarza się, ż białe ramy z czasem szarzeją. Najnowszej generacji profile zamiast dotychczas stosowanych szkodliwych dla zdrowia dodatków, czyli kadmu i ołowiu, zawierają nieszkodliwy cynk i wapń (w Unii Europejskiej od tego roku obowiązuje zakaz stosowania kadmu i ołowiu). Ale kupując okna, warto na wszelki wypadek dowiedzieć się, jakie dodatki zawiera PCW. Trzeba też dokładnie sprawdzić czy profile są idealnie gładkie, mają równą, lśniącą powierzchnię i jednolity kolor. Odbarwienia, chropowatość, smugi czy zarysowania świadczą o złej jakości okna.
W RAMCE
Ramy drewniane
Najczęściej do ich produkcji używa się drewna sosnowego, ale także dębowego, świerkowego, modrzewiowego, a nawet mahoniowego. Te ostatnie są najtrwalsze, ale i najwięcej kosztują (mogą być nawet dwa razy droższe od sosnowych). By okna były wytrzymałe, drewno jest klejone warstwowo, w taki sposób, że słoje w kolejnych warstwach układają się w przeciwnych kierunkach, co zapobiega wypaczaniu się okien pod wpływem warunków atmosferycznych. Ramy są nasączone preparatami przeciwgrzybicznymi i owadobójczymi, a następnie lakierowane. Kupując okna, warto wybrać te pokryte lakierem bezbarwnym, co pozwoli sprawdzić, czy drewno nie ma sęków pęknięć bądź innych wad. Ramy drewniane mogą być cieńsze od ram z PCW, dzięki czemu większa jest powierzchnia szyb, a tym samym lepsze doświetlenie mieszkania. Niedogodnością natomiast jest konieczność renowacji ram co 5–6 lat (w zależności od zaleceń producenta). Ale jednocześnie daje to możliwość zmiany koloru.(UZ)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24