środa, 24 stycznia 2018 r.

Dom

Nowoczesne technologie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2003, 16:31


Dom ze styropianu
Styropianowe pustaki, tzw. kształtki zalewane są na budowie betonem. Kształtem i sposobem łączenia za pomocą zamków (bez kleju) przypominają klocki Lego. Pustaki mogą być przycinane do dowolnej długości, ale wielkość zamka musi być wielokrotnością 5 cm.
Domy te są ciepłe. Ponadto styropian nie rozprzestrzenia ognia (jest samogasnący) i nie gnije. Na rynku jest kilka typów „technologii styropianowej” m.in. „Izodom 2000”, Thermodom, Ther-momur. Minusem tej technologii jest tzw. efekt termosu, czyli zbyt szczelne zaizolowana ściana nie „oddycha”. W domach ze styropianu musi być sprawnie działająca wentylacja.
Royal Builidimg System
To kanadyjski system budowania domów z paneli zrobionych ze specjalnie wzmocnionego PCW. RBS wszedł na nasz rynek w 1996 r. Domy można zostawić wewnątrz bez wykończenia – panele PCW wyglądają jak boazeria.
Zaletą ich jest szybkość budowania uniwersalność (w tym systemie można budować domy jed-norodzinne, jak i wielorodzinne). Plusem jest także wytrzymałość konstrukcji – RBS sprawdził się w rejonach narażonych na różne kataklizmy. Ma też niezłą izolacyjność. Współczynnik U wynosi 0,29 (przy dociepleniu 10 cm warstwą wełny mineralnej).
Wadą natomiast jest to, że technologia jest mało znana i mogą być kłopoty ze znalezieniem ekipy wykonawczej.
Szkielet stalowy
Konstrukcją nośną domu są zimnogięte elementy stalowe zrobione z ocynkowanych blach o grubości od 0,9 do 1,5 mm. Łączy się je w panele, które tworzą konstrukcję ścian. Szkielet mocuje się do fundamentu śrubami i wstrzeliwanymi gwoździami.
Gotowe przyjeżdżają na plac budowy, gdzie montuje się je na przygotowanych wcześniej fun-damentach. Wylanie fundamentów to jedyna „mokra” praca na budowie.
Stal przed korozją chroni powłoka cynkowa. Drobne cięcia można zrobić piłą do cięcia metalu.
Ściana domu zbudowanego w szkielecie stalowym podobnie, jak w „kanadyjczyku” składa się z kilku warstw. Od wewnątrz ściany okłada się płytami gipsowo-kartonowymi, następnie paroizo-lację i wełnę szklaną, na to – wodoodporna płyta wiórowa albo sklejka. Ściany ociepla się styro-pianem grubości od 5 do 8 cm.
Płyty styropianowe powinny mieć specjalne rowki – szczelina między styropianem, a poszy-ciem pozwala na swobodny odpływ wody.
Współczynnik U takiej ściany wynosi od 0,25 do 0,28. Zaletą tego systemu jest szybkość bu-dowy, bowiem dom powstaje w kilka tygodni. Ponadto stal nie pęka, nie gnije, nie kruszy się i nie wypacza, nie nadgryzają jej korniki. Jest niepalna i nie rozprzestrzenia pożaru, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców takiego domu.
Minusem tej technologii jest natomiast mała znajomość tego systemu wśród społeczeństwa. (e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!