piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

O czym należy pamiętać przy pokryciach z gontów bitumicznych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2003, 16:38


Andrzej Maron, specjalista do spraw sprzedaży w firmie Inwestor
– Gonty bitumiczne to pochodne pap nawierzchniowych, odróżnia je od nich kształt, kolorystyka i posypka z naturalnych kamieni. Są one bardzo plastycznym tworzywem dopasowującym się do każdej powierzchni, dlatego istotną sprawą jest jakość podłoża.
* Podłoże musi być gładkie, bo każda jego nierówność będzie z daleka widoczna na dachu, co nie przyda mu estetyki. Z upływem czasu może to także być miejsce zatrzymywania się zanieczyszczeń nanoszonych przez wiatr. Dlatego najlepiej pod gonty stosować płytę OSB lub specjalnie przygotowane deski na pióro i wpust.
* Na przygotowane podłoże należy położyć dobrej jakości papę podkładową ze szklanym welonem. Jeżeli będzie położona na deskach odpowiednio wyprofilowanych, to zapobiegnie ich klawiszowaniu, prowadzącym często do zniszczenia pokrycia.
* Gonty układane od okapu w górę dachu mocowane są do podłoża w swej górnej części. Natomiast ich dolna połowa pokryta bitumem zgrzewa się samorzutnie. W tańszych odmianach jest on kładziony na gontach punktowo, w droższych na całej powierzchni. Gonty papowe stosowane są na połaciach z ponad 20 stopniowym spadkiem. Nie wymagają konserwacji, natomiast czytelna i prosta instrukcja pozwala na ich samodzielne układanie. Jednak ze względów praktycznych lepiej, żeby to zrobił specjalista.
* Należy pamiętać, by kładąc kolejne rzędy gontów brać je z kilku paczek jednocześnie, co zapobiegnie zróżnicowaniu odcieni. Każda paczka może bowiem mieć inny i w efekcie na dachu powstałaby mozaika barwnych plam.
* Ważnym elementem mającym wpływ na szczelność i żywotność dachu jest prawidłowa wentylacja kalenicy. Może być ona wykonana w dwojaki sposób za pomocą gotowego z PCV profilu lub mniej estetyczna, ze zwykłej deski przybitej na wierzchu zbiegających się połaci.
* Zaletą tego pokrycia jest również łatwość transportu na miejsce budowy. Pakowany w paczki na paletach daje się łatwo przenosić. Przechowując je przez dłuższy czas należy pamiętać, by były one w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, co zapobiegnie ich sklejaniu.
* Na dach z pokryciem bitumicznym można z powodzeniem stosować, w zależności od potrzeb, obróbki blacharskie z tworzyw sztucznych i pap. Bogata kolorystyka i dobra jakość gwarantująca żywotność gontów sprawiają, że pokrycie to ma coraz więcej chętnych. Gwarancja, jaką otrzymują kupujący obejmuje, w zależności od producenta, okres od 10 do 25 lat. (z
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!