sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Ochrona przed brukiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2002, 14:48

Do marca nie można nikogo wyrzucić z mieszkania, bez zapewnienia mu lokalu socjalnego. Od 1 listopad rozpoczął się okres ochronny dla lokatorów, którym grozi eksmisja z mieszkania na ulicę. Potrwa on do 31 marca, o ile parlament nie przyjmie projektu rządu, który proponuje aby eksmisja na bruk została całkowicie zakazana. Tymczasem w wielu przypadkach od dawna nie wykonuje się tego rodzaju wyroków. Choćby dlatego, że wielu rodzin nie można pozbawić dachu nad głową. Dotyczy to między innymi kobiet w ciąży, niepełnosprawnych, obłożnie chorych i bezrobotnych.
W przypadku wielu gmin m.in. Lublina są wyroki, gdzie trzeba zapewnić lokale socjalne. Niestety, lokalne samorządy nie dysponują takimi mieszkaniami i nie mają też funduszy na budowę takich M.
Gmina powinna zapewnić lokal socjalny wszystkim eksmitowanym, którzy mają zastrzeżone to w wyroku. Dotyczy to wobec tego mieszkańców budynków komunalnych, spółdzielczych czy zakładowych. Mało tego, jeśli nie jest w stanie zapewnić lokalu socjalnego, to właściciel mieszkania, w którym kłopotliwy lokator mieszka, może domagać się od niej odszkodowania.
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, w którym planuje się m.in. całkowite zrezygnowanie z eksmisji lokatorów na bruk. Wpłynął już do Sejmu. Zgodnie z nim eksmisja będzie możliwa tylko wtedy, gdy gmina albo wierzyciel znajdą dłużnikowi pomieszczenie zastępcze. (ELLE)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!