wtorek, 30 maja 2017 r.

Dom

Ochrona przed brukiem

Dodano: 19 listopada 2002, 14:48

Do marca nie można nikogo wyrzucić z mieszkania, bez zapewnienia mu lokalu socjalnego. Od 1 listopad rozpoczął się okres ochronny dla lokatorów, którym grozi eksmisja z mieszkania na ulicę. Potrwa on do 31 marca, o ile parlament nie przyjmie projektu rządu, który proponuje aby eksmisja na bruk została całkowicie zakazana. Tymczasem w wielu przypadkach od dawna nie wykonuje się tego rodzaju wyroków. Choćby dlatego, że wielu rodzin nie można pozbawić dachu nad głową. Dotyczy to między innymi kobiet w ciąży, niepełnosprawnych, obłożnie chorych i bezrobotnych.
W przypadku wielu gmin m.in. Lublina są wyroki, gdzie trzeba zapewnić lokale socjalne. Niestety, lokalne samorządy nie dysponują takimi mieszkaniami i nie mają też funduszy na budowę takich M.
Gmina powinna zapewnić lokal socjalny wszystkim eksmitowanym, którzy mają zastrzeżone to w wyroku. Dotyczy to wobec tego mieszkańców budynków komunalnych, spółdzielczych czy zakładowych. Mało tego, jeśli nie jest w stanie zapewnić lokalu socjalnego, to właściciel mieszkania, w którym kłopotliwy lokator mieszka, może domagać się od niej odszkodowania.
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, w którym planuje się m.in. całkowite zrezygnowanie z eksmisji lokatorów na bruk. Wpłynął już do Sejmu. Zgodnie z nim eksmisja będzie możliwa tylko wtedy, gdy gmina albo wierzyciel znajdą dłużnikowi pomieszczenie zastępcze. (ELLE)

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!