poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r.

Dom

Od nowego roku nie będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy

Autor: jsz

Nie trzeba się obawiać, że z początkiem nowego roku będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy. Zdaniem ekspertów pieniędzy na dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych” nie zabraknie. Banki nie będą też wymagały wyższego wkładu własnego.

Od lat tuż przed końcem roku polski rynek nieruchomości się ożywia. Raz kupujący chcą uciec przed wyższym wkładem własnym, kiedy indziej przed zmianami w programach dopłat do kredytów lub boją się, że w styczniu ich zdolność kredytowa spadnie. Do tego niektórzy deweloperzy przed końcem roku kuszą promocjami, bo chcą się pochwalić dobrymi wynikami sprzedaży. W tym roku nie jest inaczej, z tą różnicą, że styczniowych zmian nie należy się obawiać.

W 2015 roku trzeba mieć 10 proc. wkładu własnego, aby kupić mieszkanie na kredyt. Żeby więc ubiegać się o możliwość zadłużenia na zakup mieszkania wartego 300 tys. zł trzeba mieć 30 tys. w gotówce na sam wkład własny. Do tego dochodzą jeszcze koszty transakcyjne (sąd, notariusz, podatek, pośrednik) i okołokredytowe. To oznacza, że aby kupić wspomniane lokum trzeba mieć w gotówce od 40 (mieszkanie nowe) do 60 tys. zł (mieszkanie używane), a ponadto zadłużyć się na kolejne 270 tys.

Od stycznia 2016 roku wysokość wymaganego wkładu własnego ma wzrosnąć z obecnych 10 proc. do 15 proc. Ale uwaga! Paradoksalnie nie znaczy to wcale, że aby kupić modelowe mieszkanie trzeba będzie posiadać dodatkowe 15 tys. zł gotówki. Wystarczy jej tyle co w 2015 roku.

– Komisja Nadzoru Finansowego wymaga bowiem, żeby co prawda banki w 2016 roku udzielały kredytów z co najmniej 15-proc. wkładem własnym, ale wszystko ponad 10 proc. można ubezpieczyć – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Lion’s Bank. – Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem, ale w omawianym przypadku może być on rzędu 100 -200 złotych w skali roku.

Ta dodatkowa opłata jest pobierana tak długo, aż spłacając comiesięczne raty kredytobiorca spłaci na tyle dużo pożyczonego kapitału, że osiągnie wymagany przez bank wkład własny. Co więcej już dziś większość banków taką opłatę pobiera od klientów, którzy mają wkład własny niższy niż 20 proc. W praktyce od stycznia niewiele się więc zmieni i będzie można kupić mieszkanie mając 10-proc. wkład własny do kredytu.

Pieniędzy ci u nas dostatek

Przed końcem roku mogą się też pojawić głosy, że warto pospieszyć się z zakupem mieszkania, bo może zabraknąć pieniędzy na dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych”. Od września można z jego pomocą kupić także używane mieszkania i domy, a do tego podniesiono kwoty dopłat dla rodzin z przynajmniej dwójką dzieci. Dla rodzin wielodzietnych (z przynajmniej trójką dzieci) preferencje są spore, bo rodziny mogą dostać z budżetu nawet 113,8 tys. zł na zakup mieszkania, a do tego nie ważne ile mają lat i ile posiadają już nieruchomości.

– Co prawda we wrześniu zainteresowanie programem bardzo mocno wzrosło, ale i tak nie ma obawy, że w bieżącym roku budżet na dopłaty zostanie wykorzystany – ocenia Turek.

Inaczej może być w 2016 roku, ale zdaniem analityków trzeba poczekać na więcej informacji, aby wiarygodnie ocenić czy i kiedy kurek z rządowymi dopłatami zostanie zakręcony.

Źródło: Lion’s Bank

Czytaj więcej o: kredyt mieszkaniowy
Daniel71
Użytkownik niezarejestrowany
dmthriftagency@gmail.com
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Daniel71
Daniel71 (25 czerwca 2017 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uzyskanie kredytu mieszkaniowego jest zdecydowanie łatwiejsze jeśli skorzystany z profesjonalnych doradców. Ja ostatnio kupowałem meszkanie od firmy Robyg na osiedlu Forum Wola nowemieszkaniawarszawa.apartamenty.pl/inwestycja,forum-wola,3758.html i muszę przyznać że prawie wszystko załatwili za mnie. Szczerze polecam, tym bardziej że mają duży wybór nowoczesnych mieszkań 
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem Mr trevor lucas akredytowanym lichwiarz i oferują pożyczki dla wszystkich ludzi, Czy potrzebujesz pożyczki lub finansowania z jakiejkolwiek przyczyny,: takich jak kredyty osobiste, kredyty, pożyczki ekspansji gospodarczej, uruchomienie kredytu biznesu, pożyczki edukacji, konsolidacji zadłużenia,? każdy rodzaj kredytu nie dostać w kontakcie z nami poprzez: trevorlucas217@gmail.com więcej szczegółów
Rozwiń
dmthriftagency@gmail.com
dmthriftagency@gmail.com (5 maja 2017 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oferujemy pływającą program kredytów na poziomie 2%. Pożyczki w zakresie od 2000 pl  50.000.000,00 pl. Z lub bez zabezpieczenia. Więcej informacji udziela: (dmthriftagency@gmail.com)
Rozwiń
oceanicfinance
oceanicfinance (3 kwietnia 2017 o 02:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy potrzebujesz prawdziwej pożyczki na cele biznesowe lub płacić zadłużenie Kellie Wilson teraz za prawdziwe pożyczki za pośrednictwem poczty elektronicznej: Oceanicfinance113@gmail.com
Rozwiń
larryfox2016
larryfox2016 (15 września 2016 o 00:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!