poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Dom

Od szafeczki do witryny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2004, 18:05

d Meble podobnie, jak inne otaczające nas przedmioty podlegają nieustannym zmianom. Wpływ na to ma między innymi sytuacja gospodarcza kraju, siła nabywcza ludności, moda a bywało, że i decyzje rządowe.
Te ostatnie wpłynęły w pewnym stopniu na powstanie popularnej, z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, serii reklamowanej jako Meble Dla Kowalskiego. Były to kupowane w paczkach elementy do samodzielnego montażu. Takimi składakami, których głównym wyróżnikiem były półki można było zabudować całą ścianę. Kupowano ich wówczas sporo, do nowych mieszkań w blokach, ale trwało to krótko.
Uniwersalne meble
Tamtejsze fabryki mebli zajmowały się kompleksową produkcją. Z jednej firmy wychodziły różne zestawy, zarówno mebli skrzyniowych, szkieletowych, jak i tapicerowanych, a niekiedy nawet kuchennych. To również w tych zakładach były wytwarzane meblościanki, które wyparły z rynku zestawy składane. Nowe meble były to komplety z trzech segmentów o różnych funkcjach i przeznaczeniu. Nie wymagały składania, po przywiezieniu i ustawieniu w domu nadawały się do bezpośredniego użytku.
Wejście z segmentem
Było tak do połowy lat osiemdziesiątych, kiedy na skutek zmian gospodarczych i własnościowych sytuacja się zmieniła. Nastąpiła wąska specjalizacja w produkcji mebli. Wyodrębnienie się zakładów o jednolitych technologiach przykładowo wykonujących tylko meble skrzyniowe, spowodowało też zmiany w asortymencie. Meblościanki zostały wyparte przez produkowane do dzisiaj meble segmentowe. Ich zaletą jest możliwość zestawiania w dowolne konfiguracje. Różnorodność wymiarów, funkcji, kształtów i przeznaczenie pozwala na zabudowę dowolnego kształtu i wielkości pomieszczenia. Taka wielofunkcyjność przydaje się nie tylko w mieszkaniu, ale jak pokazuje praktyka także i w biurze.
Segment bez tajemnic
Fronty w meblach lepszej jakości wykonane są z litego drewna. Również okleiny do nich są z naturalnych drzew europejskich i egzotycznych Natomiast dodatki ozdobne najczęściej wykonane są z płyty MDF. Drewno lite to olcha i brzoza, natomiast okleiny czereśnia, buk, dąb, mahoń, orzech. W niższych klasach fronty wykonane są z płyty wiórowej lub MDF. Natomiast okleiny z folii drewnopodobnej (dekorfolii). Są również meble z kryjącą farbą, która daje tylko kolorystykę. Są one rzadziej produkowane i na ogół w o łagodnych, pastelowych odcieniach oraz czarne.
Moda na witryny
Największą uwagę w zestawach, skupiają przypominające nieco dawne, przeszklone kredensy - witryny. Zmieniła się nie tylko ich nazwa, ale również funkcja. Obecnie nie trzyma się, jak dawniej na widoku serwisów ceramicznych lub kolekcji kryształów. Wobec tego przeszklona góra z półeczkami przystosowana jest bardziej dla książek i drobnych przedmiotów. Natomiast na cenniejsze, mniej używane rzeczy przeznaczona jest zamykana dolna część witryny.
Pokojowe kredensy są różnych rozmiarów i funkcji. Małe, przeznaczone do naroży pokoju, swoim wyglądem przypominają dawne stojące zegary. Witryny można kupować w wersji segmentowej lub jako samoistny mebel.
Dopingujące targi
Na zmianę mebli duży wpływ mają również międzynarodowe i krajowe targi. Te ostatnie odbywają się dwa razy w roku u czołowych producentów. Są one miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych stron. Pokazywane są tam nowości. Jeszcze niedawno sporym zainteresowaniem cieszyły się meble z Hiszpanii i Włoch. Teraz produkty z rodzimych zakładów, dorównują zachodnim we wszystkich szczegółach, a bywa że i je przewyższają. Jan Kasprzak
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!