piątek, 26 maja 2017 r.

Dom

Okna bez zarzutu

Dodano: 3 września 2003, 12:34

d Oferta okien na rynku jest duża i różnorodna. Aby wybrać do naszego domu czy mieszkania te najlepsze, trzeba poznać ich podstawowe funkcje i parametry.
W Polsce jest ponad 1500 różnego typu zakładów produkujących okna. Najostrzejsza walko toczy się między producentami okien z drewna i z PCW. Ofertę uzupełniają producenci eksklu-zywnych okien z aluminium, włókien szklanych oraz tzw. hybryd: okien aluminiowo - drewnianych i tworzywowo - drewnianych. Wszyscy reklamują swoje produkty jako najlepszy towar na świecie.
Pierwsza zasada to nie dać się zwariować różnorodności oferty, spokojnie porównać ceny róż-nych producentów i pytać, co się na nie składa, pytać należy o szczegóły, np. rodzaj oszklenia, uszczelek, współczynniki przenikalności cieplnej i akustycznej oraz infiltracji powietrza, ile będzie kosztowało wymierzenie otworów i montaż. Bywa tak, że firmowy montaż jest podstawą udzielenia gwarancji na okna.
Co musi okno
Okna mają oświetlać pomieszczenie, dostarczać stale świeżego powietrza oraz chronić przed zimnem, wiatrem i hałasem. Są też ważne dla architektury budynku - od ich urody i rozmieszcze-nia zależy wygląd elewacji.
Dziś standardem, bez względu na materiał, są okna jednoramowe z szybami termoizolacyjny-mi. Najczęściej mają one okucia obwiedniowe, pozwalające na rozwieralne, uchylno - rozwieralne lub uchylno - przesuwne otwarcie skrzydła. W zależności od wielkości otworu montuje się okna jedno- i dwuskrzydłowe lub - rzadziej - trzy- i czteroskrzydłowe.
Trudny wybór
Okno z każdego materiału może być dobre i złe. O jakości okien i ich właściwościach decyduje nie tylko materiał, z którego są zrobione ramy, ale też nowoczesna technologia produkcji, staran-ność wykonania, dobór szyb, okuć uszczelek i innego osprzętu oraz precyzyjny montaż w otwo-rze.
Dlatego w folderach markowych okien zawsze znajdziemy producentów szkła, okuć, lakierów, uszczelek. Miarodajnym wskaźnikiem jakości są aprobaty techniczne, które powinien posiadać każdy wyrób. Zawierają one informacje o typach okien, sposobach produkcji, materiałach, wy-maganych współczynnikach i wiele innych.
Czasem producenci, chcąc obniżyć koszty produkcji, wprowadzają zmiany obniżające jakość, np. stosują nie markowe oszklenie, złej jakości uszczelki, okucia, itp. (e)
Jednym z najważniejszych parametrów jest współczynnik przenikalności cieplnej U. W nowoczesnych, energooszczędnych oknach wynosi on 1,2-1,5 W/mkw. K. Najniższe potwier-dzone przez badania U zestawu dwuszynowego posiadającego aprobatę techniczną wynosi 1,1. Wielu producentów zaczęło już stosować w oknach szyby, których U równe jest 0,9.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24