czwartek, 22 lutego 2018 r.

Dom

Okna bez zarzutu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2003, 12:34

d Oferta okien na rynku jest duża i różnorodna. Aby wybrać do naszego domu czy mieszkania te najlepsze, trzeba poznać ich podstawowe funkcje i parametry.
W Polsce jest ponad 1500 różnego typu zakładów produkujących okna. Najostrzejsza walko toczy się między producentami okien z drewna i z PCW. Ofertę uzupełniają producenci eksklu-zywnych okien z aluminium, włókien szklanych oraz tzw. hybryd: okien aluminiowo - drewnianych i tworzywowo - drewnianych. Wszyscy reklamują swoje produkty jako najlepszy towar na świecie.
Pierwsza zasada to nie dać się zwariować różnorodności oferty, spokojnie porównać ceny róż-nych producentów i pytać, co się na nie składa, pytać należy o szczegóły, np. rodzaj oszklenia, uszczelek, współczynniki przenikalności cieplnej i akustycznej oraz infiltracji powietrza, ile będzie kosztowało wymierzenie otworów i montaż. Bywa tak, że firmowy montaż jest podstawą udzielenia gwarancji na okna.
Co musi okno
Okna mają oświetlać pomieszczenie, dostarczać stale świeżego powietrza oraz chronić przed zimnem, wiatrem i hałasem. Są też ważne dla architektury budynku - od ich urody i rozmieszcze-nia zależy wygląd elewacji.
Dziś standardem, bez względu na materiał, są okna jednoramowe z szybami termoizolacyjny-mi. Najczęściej mają one okucia obwiedniowe, pozwalające na rozwieralne, uchylno - rozwieralne lub uchylno - przesuwne otwarcie skrzydła. W zależności od wielkości otworu montuje się okna jedno- i dwuskrzydłowe lub - rzadziej - trzy- i czteroskrzydłowe.
Trudny wybór
Okno z każdego materiału może być dobre i złe. O jakości okien i ich właściwościach decyduje nie tylko materiał, z którego są zrobione ramy, ale też nowoczesna technologia produkcji, staran-ność wykonania, dobór szyb, okuć uszczelek i innego osprzętu oraz precyzyjny montaż w otwo-rze.
Dlatego w folderach markowych okien zawsze znajdziemy producentów szkła, okuć, lakierów, uszczelek. Miarodajnym wskaźnikiem jakości są aprobaty techniczne, które powinien posiadać każdy wyrób. Zawierają one informacje o typach okien, sposobach produkcji, materiałach, wy-maganych współczynnikach i wiele innych.
Czasem producenci, chcąc obniżyć koszty produkcji, wprowadzają zmiany obniżające jakość, np. stosują nie markowe oszklenie, złej jakości uszczelki, okucia, itp. (e)
Jednym z najważniejszych parametrów jest współczynnik przenikalności cieplnej U. W nowoczesnych, energooszczędnych oknach wynosi on 1,2-1,5 W/mkw. K. Najniższe potwier-dzone przez badania U zestawu dwuszynowego posiadającego aprobatę techniczną wynosi 1,1. Wielu producentów zaczęło już stosować w oknach szyby, których U równe jest 0,9.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!