środa, 21 marca 2018 r.

Dom

Okna trudne do sforsowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2004, 11:29

Piotr Lutek, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu firmy Goran
– Przez okna i drzwi dokonuje się większości włamań do naszych domów oraz mieszkań. Dla-tego też trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza że niedługo rozpocznie się sezon wakacyjnych wyjazdów.
W przypadku okien baczną uwagę przy zakupie powinniśmy zwrócić na podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo, czyli odpowiednią klasę okucia oraz wysokiej jakości szybę. Bez-piecznym standardem jest okucie WK2, które skutecznie utrudnia dokonanie włamania, poprzez wydłużenie czasu potrzebnego do pokonania okna. Okucie to wyposaża się w klamkę z kluczykiem, posiadającą zabezpieczenie przed jej rozwierceniem od zewnątrz.
Klasa antywyważeniowa okucia ustalona jest według niemieckich norm DIN.
Istotną rolę w oknie odgrywa także szyba. W bezpiecznych oknach stosuje się szybę o symbolu P4, przez którą bardzo trudno się przebić, a ewentualne uderzenia powodują jedynie jej pęknięcia przypominające pajęczą sieć.
Nowością na rynku w oknach bezpiecznych, są stosowane przez niektórych producentów tzw. kontaktrony. Są to czujniki magnetyczne montowane w ramie i skrzydle okna, podłączone do domowego systemu alarmowego. Nawet niewielkie uchylenie okna powoduje uruchomienie alarmu i powstanie bardzo głośnego dźwięku, który może ostrzec przed złodziejami nie tylko domowników, ale i sąsiadów mogących szybko zareagować. Komplet takich urządzeń do jednego okna kosztuje ok. 20 zł i 10 zł trzeba zapłacić za montaż. Kontaktrony można dopasować do każdego okna (mają różne kolory) i mocuje się je w dowolnym jego miejscu.
Przy zakupie plastykowych okien bezpiecznych warto także zwrócić uwagę na profil okna, a dokładnie na jego grubość, wzmocnienie i ilość komór. Grubość ścian powinna wynosić ok. 2 mm, natomiast wzmocnienia od 1,8 do 2 mm. Wzmocnienie powinno być zamknięte. Ważna jest także ilość komór – im więcej tym lepiej. Jednak nie powinno się tego robić poprzez dodanie kolejnych komór do już istniejących profili, ale poprzez przygotowanie odpowiedniego nowego profilu, np. 5 – komorowego.
Montaż okien bezpiecznych lepiej powierzyć wyspecjalizowanym ekipom, wskazanym przez producentów. Często gwarancja na takie okna powiązana jest z właściwym montażem. Na przy-kład na okna PCW producenci dają 10 lat gwarancji, na okucia – 5 lat, na szyby 2 lata.
Posiadanie bezpiecznych okien, właściwie zamontowanych upoważnia ich właścicieli do sko-rzystania z upustów w firmach ubezpieczeniowych. Od czerwca my także rozpoczynamy akcję mającą pomóc mieszkańcom regionu w zakupie bezpiecznych okien, żeby mogli ze spokojną głową podróżować podczas wakacyjnych urlopów. Przez cały okres jej trwania będziemy udzie-lać bezpłatnych porad dotyczących dobrych okien i ubezpieczeń mieszkań oraz domów. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!