niedziela, 18 marca 2018 r.

Dom

Okna w szczegółach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2003, 13:34d Okna to jeden z podstawowych elementów architektury budynku. Wpływają na wygląd elewacji, wobec tego powinny do niej pasować pod względem kształtu i podziałów. Z kolei podziały na skrzydła powinny by dopasowane do przeznaczenia i układu pomieszczeń. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru okien?
W przypadku okien z jednym skrzydłem należy określić kierunek otwierania (prawe, lewe), a dodatkowo czy skrzydło ma być rozwierane, czy uchylno – rozwierane.
Ze słupkiem czy bez
W oknach z tzw. dwudzielnych (dwuskrzydłowych) należy określić czy mają one być ze słup-kiem czy bez (słupek wzmacnia konstrukcję okna, ale zmniejsza powierzchnię przeszklenia) oraz które skrzydła mają być uchylno – rozwierane.
W oknach dwudzielnych bez słupka skrzydło otwierane w drugiej kolejności może być wypo-sażone w dwie krótkie zasuwki blokujące górne i dolne naroże w ościeżnicy lub w zasuwnicę mocowaną na całej wysokości skrzydła uruchamianą jedną dźwignią z poziomu podłogi.
Szprosy w konstrukcji
Dodatkowy podział okna można uzyskać przez podział przeszklenia szczeblinami (szprosami), które mogą występować jako konstrukcyjne i wówczas faktycznie dzielą szybę lub w formie ramki zawieszane na odrębnych okuciach na zewnętrznej stronie okna. Przy zestawieniu okna z drzwiami balkonowymi należy zwrócić uwagę, aby ramiak środkowy drzwi balkonowych po-krywał się na wysokości z dolnym ramiakiem skrzydła okiennego.
W przypadku zamawiania części okien ze stałym przeszkleniem należy określić czy oszklenie ma być zamontowane bezpośrednio w ościeżnicy, czy w skrzydle zamontowanym na stałe w ościeżnicy (nieotwieralnym). Różnice na elewacji są bardzo widoczne, a szczególnie gdy w oknie dwudzielnym ze słupkiem występuje i przeszklenie stałe osadzone bezpośrednio w ościeżnicy.
Od białego do czarnego
Dla wyglądu budynku duże znaczenie ma kolor okien. Producenci oferują obecnie praktycznie wszystkie kolory od białego do brązu, również wykończenie w różnych kolorach od zewnątrz i od wewnątrz.
Należy jednak mieć na uwadze, że im ciemniejszy kolor, tym bardziej wyrób nagrzewa się od słońca, nawet do temperatury 80 st. C. W przypadku okien drewnianych skutkuje to zmniejszoną trwałością powłok malarskich i ewentualnymi wyciekami żywicy. W oknach PCW i aluminiowych występować będzie zwiększona rozszerzalność liniowa, co może powodować przesunięcia ościeżnicy na styku z tynkiem ościeża (rysy, pęknięcia tynku) lub trudności w otwieraniu – zamykaniu skrzydeł, jeżeli luzy wrębowe będą minimalnie za małe. Dla wszyst-kich konstrukcji korzystniejsze są kolory białe i jasne.
Wymiary okien
Przy doborze okien należy zwracać uwagę, jakie maksymalne wymiary skrzydeł i okien zostały określone w aprobacie dla danego systemu konstrukcyjnego. Wyroby o większych wymiarach mogą mieć inne parametry (nie sprawdzone w badaniach) i inny zakres stosowania. Potrzebna jest w tym względzie duża rozwaga architektów, inwestorów i producentów okuć.
Ważny montaż
Prawidłowe zamontowanie okien będzie możliwe tylko wtedy, gdy ich wymiary będą odpo-wiednio mniejsze od wymiarów ościeża: 2–3 cm węższe i 4,5–5,5 cm niższe.
Luz na wbudowanie 1–1,5 cm po bokach i na górze umożliwia poprawne ustawienie i uszczelnienie okna, zwiększony luz na dole umożliwia zamontowanie parapetu i obróbek ze-wnętrznych. Dla okien drewnianych luz na dole może być ewentualnie mniejszy z uwagi na to, że parapet i podokiennik zewnętrzny osadzone są w profilach progu (w oknach z PCW i aluminiowych podsuwane są pod próg okna).
W przypadku zestawiania okien należy z góry założyć czy okna (drzwi balkonowe) będą mon-towane ze sobą na styk, czy z użyciem dodatkowych profili łączących i odpowiednio do tego dobrać wymiary, tak aby luz na wbudowanie nie okazał się za duży.
Okienne wyjątki
Do nietypowych sytuacji zaliczyć można ościeża z szerokim węgarkiem (jeżeli, np. zewnętrzne ocieplenie ściany zostało wyłożone w światło węgarka), który po zamontowaniu okna zakryłby całą ościeżnicę. W takim przypadku wymiar okna powinien być odpowiednio zmniejszony, a elementy ościeżnicy poszerzone odpowiednio dobranym profilem.
Jeżeli przewiduje się zamontowanie rolet, należy to uwzględnić przy określaniu wymiaru wy-sokości okna w konsultacji z producentem rolet.
W praktyce okazuje się, że z powodu nieprawidłowego określenia wymiarów okien i nieprawidłowego wbudowania ograniczającego lub uniemożliwiającego prawidłowe funkcjo-nowanie okien więcej jest spraw spornych i reklamacji niż tych faktycznie dotyczących konstruk-cji i wykonawstwa okien. (E)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!