środa, 21 lutego 2018 r.

Dom

Ostrożnie, z namysłem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2003, 13:12


Marek Plenkiewicz, wicedyrektor lubelskiego Oddziału Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa
– Najlepsze są drzewka z pewnych źródeł i pierwszego wyboru, koniecznie z nie przeschniętymi korzeniami, bez bocznych odrostów. To zakup na wiele lat, nie warto na nim oszczędzać.
* Jeśli mamy w planie zakup tylko kilku drzewek, wybierajmy takie odmiany, by były odporne na choroby grzybowe. Na działce trudno stosować systematyczną, pełną ochronę chemiczną. Ponadto jeśli planujemy kilka jabłoni dobierzmy je według kolejności plonowania np. James Grieve, Antonówka, Delikates, Prima, Witos, Sawaflorina Gala, Elstar. Grusze wybierajmy szczepione na pigwie - będą mniejsze. Polecane odmiany to Faworytka, General Leclerc, Bonkreta, Concorde Konferencja Lukasówka.
* Ze śliw wybierzmy Earlyblue, Herman, Renkloda Ulena, Valor szczepione na siewkach Węgierki. Z czereśni Burlat, Czerwona Poznańska, Kordia.Vega. Najcenniejsze odmian wiśni to Kelleris, Nefris, North Star, Łutówka; brzoskwiniRoyalve, Iskra, Inka, Reliance. Morela często przemarza, wiosną na działkach udają się m.in. odmiany Harcot, Somo, Późna z Ursynowa.
* Jeśli kupujemy drzewa w kontenerach możemy robić to przez cały rok. Tańszym materiałem są drzewka o gołym korzeniu wykopane ze szkółek jeszcze jesienią.
* Dobrym sposobem jest przechowywanie materiału szkółkarskiego w specjalnych chłodniach utrzymujących właściwą wilgotność i temperaturę około 0 stopni. Tak mogą być przetrzymywane do czasu, kiedy warunki pogodowe umożliwią ich wysadzenie do ogrodu.
* Przy nasadzeniach zwracajmy uwagę na korzenie drzewek. Gdy są uszkodzone lub za długie lepiej je skrócić, aby się nie zawinęły. Sadzić trzeba nieco głębiej niż drzewka rosły w szkółce, tak by nad ziemią było miejsce zrostu z podkładką.
* Także działkowców nie ominie konieczność wykonania wiosennych prac pielęgnacyjno - sanitarnych, m.in. oprysków drzew. Najpilniejsza jest ochrona np. jabłoni wrażliwych na parcha czy brzoskwiń zapadających na groźną chorobę - kędzierzawca liści. W marcu powinno się też przeprowadzić cięcie drzew i krzewów owocowych. (zof).
Centrum ogrodnicze w Lublinie mieszczące się przy ul. Zemborzyckiej przygotowało dla ogrodników specjalną ofertę i prowadzi wyprzedaż wielu artykułów po obniżonych cenach. Taniej można kupić: piłki, sekatory i inne narzędzia, systemy nawadniania, podstawowe maszyny do ogrodu, drabiny, środki ochrony roślin, meble ogrodowe. Bliższe informacje uzyskać można pod nr tel. (081) 744-34-84 i (081)744-40-51.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!