poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

O tym, by utrzymanie domu kosztowało nas jak najmniej, pamiętać musimy już w momencie wybierania jego projektu.

Energooszczędność jest nieodzownym wyznacznikiem współczesnego budownictwa. O własną kieszeń jednak każdy sam musi zadbać. Do pewnych działań w tym zakresie zachęca (a nawet zobowiązuje) inwestorów też dyrektywa unijna 2002/91/WE, dotycząca charakterystyki energetycznej budynków.

Niech Twój dom kąpie się w słońcu

Z dużą dozą prawdopodobieństwa o domu można powiedzieć, że będzie energooszczędny wówczas, gdy stanowi on zwartą bryłę, a okna elewacji słonecznych są większe niż te od strony północnej, o podwyższonym wskaźniku termiczności. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane.
Bardzo ważnym elementem są instalacje: ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej (alternatywnie - budynek ma pompę ciepła). Orientacja budynku na działce powinna być taka, by jak najlepiej wykorzystać ciepło słoneczne.

Szkielet nie chce energii

Budując dom warto docieplić ściany styropianem lub wełną mineralną o grubości 20 cm.

- Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cechuje domy wybudowane w technologii szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie tej technologii powoduje, że w sezonie wnętrze budynku bardzo szybko się nagrzewa zaraz po włączeniu ogrzewania - mówi dyrektor sprzedaży i marketingu ARCHETON Sp. z o.o. w Krakowie Robert Pierzchała.

Takie rozwiązanie to oszczędność w opłatach za prąd i - prawdopodobnie - większa możliwość zarobku w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości. Należy się bowiem spodziewać, że wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i paliw używanych do ogrzewania domów, budynki energooszczędne będą stawały się dla potencjalnych nabywców coraz bardziej atrakcyjne. W kontekście tego warto też pomyśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Świadectwo rzecz obowiązkowa

Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o to, by budynek, który budujemy (lub w którym już mieszkamy) spełniał normy określone w świadectwie charakterystyki energetycznej. Zawiera ono informacje dotyczące centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji. Od 1 stycznia świadectwo takie musi mieć każdy budynek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!