piątek, 23 marca 2018 r.

Dom


d Decyzja, czym ma być pokryty dach zapada na etapie projektowania domu. Nie można jej zmienić ot tak sobie – w trakcie budowy, ponieważ takie posunięcie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, z koniecznością ponownego zaprojektowania konstrukcji dachu włącznie.
Wielu inwestorów wybierając pokrycie kieruje się jego wyglądem i ceną. Zapomina, że nie każdy rodzaj nadaje się na każdy dach, że cena nie sprowadza się do kosztów ułożenia metra kwadratowego, itd.
Wybór pokrycia zależy od wielu uwarunkowań. Są to:
* kąt pochylenia dachu (to, czy dom ma dach zupełnie płaski, o małym lub dużym kącie nachy-lenia – im bardziej płaski dach, tym szczelniejsze musi być pokrycie)
* stopień skomplikowania dachu
* trwałość
* lokalne warunki klimatyczne (przeciętna siła wiatru, natężenie opadów)
* ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Od wybranego pokrycia zależą zaś:
* konstrukcja dachu, czyli przekroje i rozstaw elementów
* elementy wstępnego krycia (na przykład to, czy pod pokrycie konieczne jest ułożenie sztyw-nego poszycia).
Z badań rynku pokryć dachowych przeprowadzonych przez ASM Centrum Badań i Analiz wy-nika, że większość inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne (60 proc.) wy-brałoby do ich wykończenia dachówkę ceramiczną. Faktycznie zaś największym powodzenie cieszy się blachodachówka; stosuje ją około 45 proc. inwestorów. Jest estetycznym pokryciem jednym z tańszych i, co najważniejsze, lekkim. Ponieważ nie wymaga zbyt solidnej konstrukcji więźby, znajduje zastosowanie w budownictwie szkieletowym.
Istotną zaletą pokryć blaszanych jest ich mały ciężar. Jedna dachówka ceramiczna waży około 3 kg, a dachówki użyte do ułożenia 1 mkw. dachu – około 45 kg. Ciężar 1 mkw. blachodachówki stalowej lub miedzianej (przy grubości rdzenia 0,5 mm) wynosi około 5 kg, cynkowej – blisko 4 kg, zaś blachy aluminiowej – tylko 1,6–2,9 kg.
Papy cieszą się powodzeniem, gdyż są materiałem trwałym i mają umiarkowaną cenę. Jednym z najtańszych i najbardziej oszczędnych pokryć dachowych są dachówki bitumiczne. Przy ich układaniu właściwie nic się nie marnuje. Są lekkie (8 kg/mkw.) i trwałe, a także ognioodporne.
Dachówki bitumiczne występują w 6 kolorach i wielu kształtach, w postaci pasów o długości 1 m i szerokości 30–40 cm. Montuje się je w bardzo prosty sposób – papiakami, natomiast sklejenie ze sobą poszczególnych pasów następuje pod wpływem słońca. (elle)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!