wtorek, 20 lutego 2018 r.

Dom

Podzielą każde pomieszczenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2004, 18:11

d Pozwalają podzielić mieszkanie na mniejsze, bardziej funkcjonalne pomieszczenia nie przenosząc na strop i ściany nośne żadnych obciążeń od innych elementów budynku, a jedynie ciężar własny. Ich stawianie nie wymaga dodatkowych wyliczeń konstrukcyjnych.
Co prawda o rozmieszczeniu ścianek działowych decyduje projekt architektoniczny i stawia się je podczas budowy domu, ale bywa i tak, ze zamieszkane od dawna wnętrze chcemy – lub jesteśmy do tego zmuszeni – podzielić na mniejsze. Przy wyborze ścianek działowych, należy tak dobrać materiał konstrukcyjny ścianki, by możliwe było mocowanie na niej elementów zgodnych z przeznaczeniem pomieszczenia, np. szafek kuchennych. Wskazane jest także takie zaprojektowanie ścianki, aby chroniła przed przenikaniem dźwięków z jednego pomieszczenia do drugiego.
Ważne zasady
Przy dzieleniu przestrzeni należy pamiętać o kilku zasadach. Rozdzielając pokój zróbmy to tak, żeby do obu jego części docierało świtało dzienne. Jeżeli jest tylko jedno okno, to przeznaczmy na nie co najmniej 1,1 x 1,2 m – tyle miejsca potrzeba na ustawienie typowego biurka i krzesła. Wydzielając natomiast miejsce na spanie nie zapomnijmy zostawić minimum 70 – centymetrowego korytarza do swobodnego przechodzenia i sprzątania, Z kolei przestrzeń w jadalni warunkowana jest z reguły wielkością stołu.
Ze względu na materiał konstrukcyjny ścianki dzielimy na: drewniane, murowane (cegła, pustaki, pustaki szklane), z płyt i bloków oraz z płyt gipsowo – kartonowych. Warto wiedzieć, że ściankom działowym w budynkach mieszkalnych nie stawia się żadnych wymagań co do izolacyjności cieplnej.
Murowane, otynkowane
Ścianki murowane wykonuje się z cegieł lub pustaków ceramicznych. Ich grubość to 6,5 adaptacji strychu. Murowane są na zaprawie cementowej lub cementowo – wapiennej. Znakomicie nadaje się do tego gotowa zaprawa murarska np. Atlas. Można ją układać w warstwie o grubości od 6 do 40 mm. W przypadku, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona konieczne jest jej zbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, jako warstwę wykończeniową stosuje się tynki cementowe, cementowo – wapienne, gipsowe lub płyty gipsowo – kartonowe. (elle
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!