czwartek, 30 marca 2017 r.

Dom

Pokój dla całej rodziny

Dodano: 15 maja 2003, 15:07

Obecnie, kiedy powierzchnie mieszkań ograniczamy do niewielkich rozmiarów, ze względów na koszty zakupu, liczba pokoi ograniczona jest do minimum. Zwykle jednak jeden pokój traktujemy jako pokój dzienny, który pełni wszystkie funkcje jednocześnie.
Pokój dzienny warto urządzić tak, żeby domownicy czuli się w nim dobrze. Kiedy nasze pomieszczenie ma bezpośrednie połączenie na przykład z balkonem albo logią to jest dodatkowy plus. Latem będziemy mogli przedłużyć powierzchnię o ten balkon i tam też można wypić rodzinną herbatę, albo poczytać książkę.
Podzielić pokój
Warto wiedzieć, że nie zawsze największy pokój nadaje się na pokój dzienny. Głównie w takim pokoju chodzi o to, ile w nim wydzielimy funkcjonalnych kącików. Drzwi i okna, narzucają już określony jego podział. Musimy dokładnie rozpatrzyć, jaki tryb życia prowadzą domownicy, jakie mają upodobania, o jakich porach są w domu. I dopiero po ustaleniu tych informacji możemy przystąpić do podziału pokoju. Gdzieś przy oknie czy lampie stojącej ustawmy fotel – tam będzie odpoczywał ktoś, kto dużo czyta, albo ogląda telewizję. Przy biurku z komputerem sadzamy zapaleńców komputerowych, itd.
Kuchnia z jadalnią
Często z powodu małego metrażu kuchni pokój dzienny pełni również rolę jadalni. I tu uwaga, stół przy którym będziemy jadali, warto ustawić jak najbliżej kuchni, tak żeby maksymalnie skrócić drogę przenoszenia posiłków.
Warto też rozejrzeć się w sklepach za małymi składanymi stolikami (po złożeniu są płaskie i nie zajmują dużo miejsca), które mogą zawsze rozwiązać problem brakującej powierzchni. Na przykład kiedy odwiedzi nas niespodziewanie koleżanka, a duży stół jest zajęty, to dzięki takiemu małemu stolikowi będziemy mogli wypić kawę nie nakazując przerwania prac innemu domownikowi.
Czasami warto też, kiedy pokój jest wystarczająco duży, powrócić do starych dobrych parawanów, które dawały większe poczucie intymności i pozwalały jednocześnie na lepszą koncentrację, np. uczącym się.
Systematyczne zmiany
Musimy również pamiętać, że właśnie ten pokój będzie najczęściej podlegał zmianom i przemeblowaniom. Nasze potrzeby się zmieniają, nagle ktoś stanie się miłośnikiem video i wtedy telewizor będzie bardziej oblegany, a w tym samym czasie ktoś inny postanowi zgłębiać tajniki medycyny naturalnej, i obok kącika komputerowego rozgości się cała masa czasopism i książek. Konieczna będzie wówczas ładna etażerka albo kilka półek. Ważne jest, żeby każdy wiedział, że może swój kąt urządzić tak, by czuł się w nim dobrze, ale by również pozostali domownicy nie czuli się tym jego kątem zdominowani.(elle)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24