piątek, 23 marca 2018 r.

Dom

Polacy chcą wydać mniej na zakup mieszkania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2010, 16:44
Autor: (bmk)

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania chcą wydać na ten cel przeciętnie 356,8 tys. zł – wskazują najnowsze dane Home Broker.

To o przeszło 5 tys. zł mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie o ponad 2 mkw. skurczyła się przeciętna powierzchnia poszukiwanych lokali. Dane mogą być odzwierciedleniem gorszych nastrojów konsumentów.


Przeciętny budżet, jakim dysponują kupujący w największych miastach Polski skurczył się w lutym o 1,4 % - wskazują wyniki lutowego badania preferencji konsumentów przeprowadzonego przez Home Broker na próbie 1400 osób. Sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych miastach.


O ile w Poznaniu deklarowany budżet zmniejszył się o blisko 7 %, to w Krakowie wzrósł o 4,5 %. Ograniczenie budżetu można wiązać z wciąż dość pesymistycznymi nastrojami konsumentów, będącymi wynikiem rosnącego bezrobocia oraz spadku dochodów realnych.


Czynniki te jednocześnie ograniczają popyt na kredyty hipoteczne.

Mniej metrów kwadratowych

Spadek zaobserwowano także w przypadku przeciętnej powierzchni mieszkań, jaką zainteresowani są kupujący. Obecnie w największych miastach Polski najbardziej poszukiwane jest mieszkanie o powierzchni 50,5 mkw.


W styczniu było to 52,6 mkw. Tym razem największy spadek miał miejsce w Warszawie, z 53,5 mkw. w styczniu do zaledwie 49,9 mkw. w lutym. Tym samym w stolicy poszukiwany jest obecnie najmniejszy metraż wśród miast ujętych w zestawieniu.


W Krakowie, podobnie, jak w przypadku deklarowanego budżetu, miał miejsce spory wzrost preferowanego metrażu – z 47,2 mkw. do 50,9 mkw. Największych mieszkań poszukują wrocławianie.

W stolicy, pomimo spadków, średnia cena wzrosła

W Warszawie spadek preferowanego metrażu jest silniejszy niż deklarowanego budżetu, co powoduje, że rośnie preferowana cena zakupu metra kwadratowego.


O ile samo ograniczenie w zakresie budżetu czy metrażu świadczy o dość pesymistycznym nastawieniu konsumentów, to wzrost akceptowanej ceny zakup metra kwadratowego dowodzi dużej świadomości konsumentów jeśli chodzi o sytuację na rynku (stabilizacja cen, oczekiwanie ich niewielkiego wzrostu w najbliższych 12 miesiącach).


Taka sytuacja miała miejsce tylko w stolicy. W innych miastach ujętych w zestawieniu oczekiwana cena zakupu metra kwadratowego w lutym spadła.


Trzeba przy tym podkreślić, że ceny te mogą odbiegać od faktycznych cen rynkowych, kupujący nie zawsze są bowiem na tym etapie poszukiwania lokalu zorientowani w aktualnych cenach rynkowych (badanie konsumentów przeprowadzane jest w Home Broker przed spotkaniem z doradcą ds. nieruchomości).

W Poznaniu duże spadki

Relatywnie najgorszą sytuację obserwujemy w Poznaniu. Z miesiąca na miesiąc spada tu średnia cena, jaką kupujący skłonni są zapłacić za mkw. mieszkania. Duży jest też spadek deklarowanego budżetu.


– Obserwujemy przeciąganie się formalności związanych z kredytowaniem zakupu. Ponadto w Poznaniu ciągle mamy do czynienia z atmosferą wyczekiwania wśród kupujących. Nabywcy, nawet jeśli upatrzą sobie jakąś nieruchomość, wstrzymują się z zakupem mając nadzieję na lepszą ofertę – informuje Łukasz Gralak, doradca Home Broker z Poznania.

W Krakowie ponad 15 tys. zł więcej

Specyficzną sytuację odnotowano w Krakowie. Choć jest to jedyne w zestawieniu miasto, które odnotowało zarówno wzrost deklarowanego budżetu, jak i preferowanego metrażu, preferowana cena metra kwadratowego spadła.


– Gotowość wydania większej kwoty na zakup mieszkania może wynikać z polepszenia nastroju wśród kupujących w Krakowie. Ponadto w lutym i marcu pojawiło się sporo klientów z grubymi portfelami zainteresowanych inwestycjami w większe nieruchomości, gdzie cena zakupu metra kwadratowego może być niższa – mówi Michał Sakowski, doradca Home Broker z Krakowa.


Źródło: Home Broker
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!