sobota, 24 lutego 2018 r.

Dom

Pomoc dla budownictwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2002, 19:31
Autor: (uk)

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej jest nowym proponowanym rozwiązaniem w zakresie finansowania budownictwa mieszkaniowego. Został on wpisany w program polityki mieszkaniowej państwa, zawarty w dokumencie „Infrastruktura – klucz do rozwoju”.
Proponowany – tańszy niż obecne – kredyt mieszkaniowy ma stać się jednym z instrumentów pozwalających przezwyciężyć obserwowany ostatnio regres w budownictwie mieszkaniowym. Widocznym objawem tego kryzysu jest notowany spadek liczby pozwoleń na budowę – w pierwszych 5 miesiącach br. liczba pozwoleń na budowę zmniejszyła się o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2001 r. Obserwuje się także wyraźny spadek tempa inwestowania – w okresie od stycznia do maja br. oddano do użytku 34,3 tys. mieszkań, tj. o 16 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Tani kredyt

W aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, przy niskim poziomie zasobności społeczeństwa, komercyjny kredyt mieszkaniowy o wysokim oprocentowaniu stał się za drogi i niedostępny dla większości obywateli. Podczas gdy w krajach UE aż 80–90% inwestycji mieszkaniowych finansowanych jest z kredytów bankowych lub kredytów udzielanych przez inne instytucje finansowe, w Polsce w ostatnich latach jedynie 16–18% pochodziło z tego źródła (udział środków własnych wynosił prawie 70%).
Tani kredyt o stałej stopie procentowej powinien stać się powszechnym sposobem finansowania przedsięwzięć mieszkaniowych w Polsce. Pomoc państwa sprowadza się tu do dopłat do odsetek od kredytów udzielanych przez banki na cele mieszkaniowe. Dopłata jest rekompensatą, jaką otrzymują banki komercyjne z tytułu udzielania kredytów o stopie procentowej niższej niż stopa rynkowa. Wyrównuje ona różnicę pomiędzy stopą stałą a rynkowym oprocentowaniem kredytów.

Na co kredyt

Preferencyjny kredyt mógłby być zaciągnięty na:
• Zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne – budowę domu jednorodzinnego, zakup nowego domu lub mieszkania od spółdzielni bądź firmy developerskiej
• Remonty budynków mieszkalnych, dokonywane przez osoby fizyczne i prawne (m.in. gminy, spółdzielnie mieszkaniowe), a także wspólnoty mieszkaniowe.
• Kredytem nie mogą być objęte remonty lokali, wspierane już tzw. ulgą remontową w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Oferta kredytu jest szeroka – będą mogli z niego korzystać także ci, którzy wcześniej korzystali już z podatkowych ulg mieszkaniowych, w tym ulgi budowlanej.
Wysokość stałej stopy procentowej, według której kredytobiorca będzie spłacał odsetki, ustalono w projekcie na 8%, co stanowi kompromis pomiędzy możliwościami finansowymi budżetu państwa a atrakcyjnością kredytu
w porównaniu z produktami komercyjnymi. W przypadku dalszej obniżki stóp rynkowych możliwe jest obniżenie stałej stopy o jeden punkt procentowy dla nowo zawieranych umów.

Na jak długo

Program obejmuje kredyty udzielane na co najmniej 20 lat i nie więcej niż 25 lat (z wyjątkiem kredytów remontowych, które mogą być krótsze), przy czym spłata kredytu może być odroczona na okres do 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu, niż to ustalono w umowie, będzie możliwa pod warunkiem spłaty przez kredytobiorcę całości zastosowanych dopłat.
W projekcie przewiduje się, aby nowe kredyty były udzielane do końca 2005 r. Prognozy wskazują, że w późniejszym okresie, ze względu na generalne obniżenie poziomu stóp procentowych, nie będzie potrzeby stosowania dopłat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!