wtorek, 20 marca 2018 r.

Dom

Pomocny alfabet mieszkaniowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2004, 12:00

Używane mieszkanie możesz kupić na dwa sposoby – z pośrednikiem lub bez. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.
A – jak agencja
1. Kupując z pośrednikiem:
* Masz dostęp do bazy adresowej agencji. Bez wychodzenia z domu, przez telefon, możesz zrobić wstępną selekcję ofert.
* Dobry agent umawia na spotkania z właścicielami mieszkań, ogląda je z tobą, doradza, a gdy już jakieś wybierzesz, załatwi za ciebie wiele formalności.
* Dobry pośrednik umie zbić cenę o kilkanaście procent. A skoro zaoszczędzisz w ten sposób, bez żalu wypłacisz agentowi jego prowizję (zwykle 2–3 proc. ceny mieszkania).
* Korzystaj z usług tylko licencjonowanych pośredników. Pełną ich listę znajdziesz na ineter-netowych stronach byłego Urzędu Mieszkalnictwa – www.umirm.gov.pl.
2. Szukając bez agencji, unikniesz płacenia prowizji i ryzyka, że trafisz na kiepskiego agenta. Wtedy jednak wszystko spada na twoją głowę: poszukiwania, negocjacje, formalności. Jeśli nie orientujesz się w cenach nieruchomości i nie potrafisz pertraktować, możesz przepłacić.
B – jak blok
Na oglądanie mieszkania umów się z właścicielem za dnia, bo wtedy najlepiej możesz ocenić wygląd budynku, elewacji, okien, drzwi, klatek schodowych oraz sąsiedztwo.
* Wychodząc z budynku, przyjrzyj się w jakim stanie jest klatka schodowa, jeśli jest brudna i wysmarowana graffiti, nie rokuje to dobrze. Zobacz czy jest domofon i czy działa. Zwróć uwa-gę, na którym piętrze jest mieszkanie oraz czy w budynku jest winda. Mieszkania na parterze i ostatnim piętrze są przeważnie tańsze.
* Mieszkanie kupujesz razem z okolica. Sprawdź, jak daleko będziesz miał do autobusu, skle-pów, przychodni zdrowia, a jeśli masz dzieci – jak daleko jest przedszkole czy szkoła.
C – jak cena
Zanim zaczniesz o niej dyskutować, właściciela dopytaj:
* o powierzchnię mieszkania i poproś o przedstawienie odpowiednich dokumentów, np. umo-wy kupna albo przydziału mieszkania;
* czy mieszkanie oferowane jest puste, czy z wyposażeniem,
* ile wynosi czynsz. Cena mieszkania może być atrakcyjna, ale czynsz bardzo wysoki. Do-wiedz się, ile kosztują mieszkania w okolicy.
* zadzwoń do kilku agencji i spytaj: ile można dostać, np. za dwupokojowe mieszkanie na par-terze w bloku czteropiętrowym z wielkiej płyty.
K – jak księga
Jeśli kupujesz mieszkanie hipoteczne (odrębne prawo własności) bądź mieszkanie spółdzielcze, które ma założoną księgę wieczystą, sprawdź koniecznie księgę wieczystą nieruchomości. Księgi są jawne – każdemu wolno je przeglądać.
M – jak mieszkanie
Gdy będziesz oglądał mieszkanie zwróć uwagę na:
* ściany, ze szczególnym uwzględnieniem sufitu przy oknach. Sprawdź czy nie są zagrzybione, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci.
* okna – czy sta stare, czy nowe, szczelne czy wypaczone.
* podłogę w kuchni i łazience – wypatruj karaluchów, rybików itp.
* instalacje – wodną, gazową, elektryczną. Stare niekonserwowane instalacje grożą zalaniem, zwarciem lub wybuchem.
T – jak targowanie
Mieszkanie ci się spodobało i chcesz je kupić. Nie ekscytuj się ani nie zachwycaj zbytnio, bo właściciel nie obniży ceny. Jeśli mieszkanie oglądasz z agentem, to on w twoim interesie powi-nien wyliczać wady lokalu i negocjować cenę.
Kiedy mieszkania szukasz sam nie wpadaj w panikę. Sprzedający zawsze żądają więcej i z reguły godzą się na ustępstwa.
Kiedy się targujesz nie podawaj od razu maksymalnej kwoty, jaką jesteś w stanie zapłacić. (el-le)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!