niedziela, 18 lutego 2018 r.

Dom

Powierzchnia mieszkania w MdM

Dodano: 27 stycznia 2016, 15:10
Autor: jsz

(Fot. Dorota Awiorko)
(Fot. Dorota Awiorko)

Korzystający z dopłat w ramach „Mieszkania dla Młodych” muszą uważnie wyliczać powierzchnię mieszkania i cenę metra kwadratowego. Może się bowiem okazać, że dokupując komórkę stracą szansę na dofinansowanie.

Chętni na dopłaty w ramach MdM muszą znaleźć mieszkanie mieszczące się w limitach cenowych i spełniające warunek powierzchni. W przypadku mieszkań jest to maksymalnie 75 mkw., a dla domów – 100 mkw., przy czym rodziny wielodzietne (z co najmniej trójką dzieci) mają szersze pole działania bo maksymalna powierzchnia nieruchomości jest dla nich większa od standardowej o 10 mkw.

– Powierzchnia użytkowa mieszkania określana jest na podstawie umowy lub prospektu informacyjnego, ale gdy prawdziwość tych liczb budzi wątpliwości, bank powinien je zweryfikować – mówi Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker. – Niektóre rzeczy dla potencjalnych kupujących mogą nie być oczywiste.

Powierzchnia mieszkania

Zgodnie z ustawą, do powierzchni użytkowej nieruchomości nie wlicza się tak zwanych „pomieszczeń przynależnych”. Najczęściej chodzi balkon, garaż, piwnicę lub komórkę lokatorską, ale na liście pomieszczeń przynależnych są także loggie, tarasy, szafy i schowki w ścianach, pralnie, suszarnie, kotłownie, wózkownie, strychy i antresole. Na liście nie ma klatki schodowej.

– Z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że w przypadku gdy klatka schodowa służy wyłącznie właścicielowi lokalu, to zalicza się ją do powierzchni użytkowej nieruchomości – wyjaśnia Krasoń. – Czyli w domu klatkę wliczamy, a w mieszkaniu w bloku – nie. Ale już przy mieszkaniu dwupoziomowym znów należy tę powierzchnię doliczyć.

Schowek, komórka lokatorska czy pomieszczenie do przechowywania opału do powierzchni użytkowej zaliczane nie są, ale już spiżarnia – tak. Oprócz takich oczywistości jak pokoje, kuchnia, przedpokój, czy hol, to powierzchni nieruchomości należy doliczyć sypialnię i łazienkę.

Co jest w cenie

To, że pomieszczenia przynależne nie są wliczane do powierzchni użytkowej mieszkania, nie znaczy, że nie uwzględnia się ich przy wyznaczaniu ceny. Jeżeli w wyniku zakupienia dodatkowego pomieszczenia (np. komórki lokatorskiej, piwnicy, miejsca garażowego), które jest częścią nieruchomości, wzrośnie jej cena całkowita, należy jeszcze raz przeliczyć cenę za metr kwadratowy.

Przykładowo deweloper sprzedający mieszkanie o powierzchni 40 mkw. liczy sobie za nie 160 tys. zł, czyli 4 tys. zł. za metr kwadratowy. Dodatkowo kupujący zdecydował się na komórkę lokatorską, za którą płaci 5 tys. zł. Zatem łączna cena nieruchomości to 165 tys. zł, przy czym dla wyliczenia ceny metra kwadratowego na potrzeby MdM (zmieszczenie się w limitach cenowych jest warunkiem koniecznym do uzyskania dopłat) bierzemy pod uwagę tylko powierzchnię mieszkania, bez uwzględnienia komórki. Finalna cena wyliczona na potrzeby MdM to nie 4000 tylko 4125 zł za mkw.

– W niektórych przypadkach może to oznaczać przekroczenie limitu cenowego, należy więc dokładnie sprawdzić jak wyliczona została cena przez dewelopera – radzi Krasoń.

Specyficzną sytuacją jest zakup garażu (lub miejsca parkingowego) gdyż może on mieć dwie różne formy prawne. Jeśli jest częścią przynależną do mieszkania, to traktuje się go tak samo jak piwnicę czy komórkę lokatorską i jego cena jest wówczas wliczona do wyznaczenia ceny nieruchomości, a powierzchnia – nie. Ale może być tak, że miejsce postojowe stanowić będzie odrębny lokal użytkowy (lub jego część) z oddzielną księgą wieczystą i zapisanymi w niej udziałami poszczególnych mieszkańców. Wtedy nie wpływa on na cenę mieszkania.

Jednocześnie należy pamiętać, że kredyt w ramach MdM może być udzielony wyłącznie na zakup nieruchomości mieszkalnej, zatem na garaż trzeba zaciągnąć inny kredyt lub kupić go za gotówkę.

Źródło: Home Broker

Czytaj więcej o: mieszkanie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!