Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 marca 2003 r.
17:17
Edytuj ten wpis

Promieniom stop !

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Latem najtrudniej wytrzymać w domu, gdy okna wychodzą na południe, południowy zachód lub zachód. Słońce ogrzewa nie tylko powietrze wewnątrz, ale i ściany zewnętrzne. Jeśli warstwa termoizolacyjna jest niedostateczna, ściana taka zachowuje się po zapadnięciu zmroku, jak wielki grzejnik. Może dojść do tzw. efektu cieplarnianego, czyli przegrzania powietrza. Czym przesłonić okno, aby w mieszkaniu zapanował miły chłód?
Od południa wystarczy okap
Jeśli chcemy skutecznie chronić wnętrze przed letnim słońcem, trzeba o tym pomyśleć już pod-czas projektowania domu. Wówczas można wybrać najlepsze i najprostsze metody.
Najprościej jest osłonić przed promieniami słońca okna w elewacjach południowych. Latem słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, dzięki czemu promienie wpadają do pomieszczeń pod bardzo dużym kątem. Przy takim kącie zacienienie okna jest możliwe już przez cofnięcie okna w głąb otworu okiennego.
W domach z tradycyjnymi dachami spadzistymi dużą rolę na południowej elewacji mogą od-grywać okapy. Równie skuteczną ochroną jest zacienienie dużych okien balkonami lub tarasami wyższych kondygnacji. Można też zamontować nad oknem niewielki daszek, nawet z przezroczy-stego i przyciemnionego tworzywa sztucznego.
Spotyka się także montowane do ścian ponad oknami składane ręcznie lub mechanicznie mar-kizy. W budynkach o nowoczesnej bryle elementy przeciwsłoneczne są często integralną częścią szklanych elewacji. Osłony takie mogą być stałe lub ruchome, zmieniające strefę zacienienia elewacji wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych.
Często do stopowania promieni słonecznych wykorzystywane są okiennice, rolety lub żaluzje.
Magiczne szyby
Standardowym oszkleniem współczesnych okien są szyby zespolone składające się z dwóch lub trzech tafli szkła. Standardem są już szyby o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna z tafli miała także właściwości ograniczania przenikania promieni słonecznych. Zespolone przeciwsłoneczne szyby termoizolacyjne doskonale zdają egzamin zarówno latem, jak i zimą.
Obok typowego szkła przeciwsłonecznego barwionego lub powlekanego spotyka się bardziej wyrafinowane produkty. Do takich należało szkło zadrukowane, wytrawiane lub piaskowane. Za pomocą tych technik nanoszony jest wzór, np. paski, kratka, dzięki któremu słońce ma ograniczo-ny dostęp do wnętrza.
Od zewnątrz
Często jako ochrona przed promieniami słonecznymi wykorzystane są okiennice. W ciepłym klimacie powszechne są okiennice żaluzjowe (szczebelkowe), a u nas okiennice pełne. Żaluzjowe nie zasłaniają całkowicie okna. Poziome szczebelki ustawione pod kątem 45 st. Osłaniają wnętrze przed promieniami słonecznymi, a jednocześnie przez szczeliny pomiędzy nimi do wnętrza prze-dostaje się światła dzienne. Współczesne okiennice żaluzjowe produkowane są z drewna, PCW i aluminium.
Funkcje okiennic przejęły rolety zewnętrzne. Zbudowane są z profilowanych lub wytłacza-nych listew tworzących tzw. płaszcz rolety. Listwy mogą być aluminiowe lub z PCW. Profile listew mogą być puste lub wypełnione materiałem termoizolacyjnym, najczęściej pianką poliure-tanową. Płaszcz przesuwa się po prowadnicach zamontowanych po bokach otworu okiennego. Dzięki ruchomym połączeniom listew płaszcz rolety nawija się na oś. Nawinięta na oś roleta zajmuje niewiele miejsca i mieści się w niewielkiej skrzynce w górnej części okna lub bezpośred-nio w nadprożu. Nawijanie płaszcza rolety na wał może odbywać się ręcznie za pomocą linki, paska lub korby oraz mechanicznie za pomocą silnika elektrycznego.
Rolety można nie tylko opuszczać i podnosić, ale także regulować szczelność płaszcza. Przy całkowicie opuszczonej rolecie wystarczy pozostawić wąskie szczeliny między listwami, by do pomieszczenia wpadała pewna dawka światła dziennego. Można je także wyposażyć w mechani-zmy utrudniające włamanie.
Od wewnątrz
Firany i zasłony coraz częściej zastępują żaluzje wewnętrzne. Są one przeważnie montowane w tradycyjnych oknach, natomiast pionowe (wertikale) montuje się w oknach o dużej powierzchni i wysokości. Są wykonywane z listewek z aluminiowej taśmy o szerokości 25 mm. Rzadziej z tworzywa sztucznego
Żaluzje aluminiowe montowane są do ram skrzydeł okiennych. Rozpina się je w niewielkiej odległości od szyby. W oknach szwedzkich (zespolonych) żaluzje poziome można zamontować pomiędzy skrzydłami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ostatnio pojawiły się też żaluzje montowa-ne hermetycznie w szybie zespolonej.
Żaluzje drewniane montuje się w otworze okiennym do ściany lub nadproży. Listewki żaluzji poziomych przytrzymują cienkie linki umożliwiające jednoczesny obrót wszystkich listewek. Połączenie z mechanizmem obrotowym umożliwia ustawienie listewek w położeniu odsłaniają-cym płaszczyznę szyby lub przysłaniającym ją. Mają także mechanizm, który pozwala na podsu-nięcie wszystkich listewek do góry, co odsłania całą powierzchnię szyby. Żaluzje są montowane zatrzaskowo, co pozwala na wyjmowanie i konserwację.
Żaluzje pionowe wykonywane są z tkanin (najczęściej impregnowanych), PCW lub alumi-nium. Są to paski o szerokości 9–13 cm zawieszone pionowo na szybie umocowanej na suficie. W szynie umieszczony jest mechanizm pozwalający na obrót lameli wokół własnej osi, czyli umożliwiający przysłonięcie lub odsłonięcie okna oraz poruszanie żaluzji wzdłuż szyny. Mogą więc one pełnić funkcję tradycyjnych zasłon.
Rolety wewnętrzne wykonane są z cienkich tkanin, tworzywa, słomy lub trzciny. Umieszcza się je możliwie blisko szyby na skrzydle okiennym lub w nadprożu okna. W postaci zwiniętej często trudno je dojrzeć na oknie. Najprostsze z nich można tylko zwijać i rozwijać. Spotyka się także takie, które umożliwiają pozostawienie w dowolnym położeniu. (UK, DJ)

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium