poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

d Kiedyś kominki zdobiły pałacowe i dworskie wnętrza, dziś montuje się je w domach wolno stojących, a także w budynkach wielorodzinnych.
Któż z nas nie spędził miłych chwil przy ognisku, smażąc nad ogniem kiełbaski i jedząc wyjęte z żaru gorące, pieczone ziemniaki. Ogień - symbol ciepła i bezpieczeństwa - udało się ujarzmić i przenieść do czterech ścian.
Otwarty czy zamknięty?
To podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się na osta-teczny kształt naszego kominka. Decyzję o wyborze rodzaju kominka najlepiej podjąć jeszcze w fazie projektowania. Montaż kominka w zamieszkałym wnętrzu też jest możliwy, ale wiąże się z niedogodnością życia na „placu budowy”.
Kominki z otwartymi paleniskami buduje się dzisiaj rzadko. Tylko niewielka część energii, powstającej ze spalania drewna w takich kominkach (maksymalnie 20- proc.), to ciepło, które nas ogrzeje i to tylko w jego pobliżu. Reszta ucieknie kominem.
Kominek zamknięty nie jest może tak urokliwy, ale dzięki wysokiej sprawności (nawet 80 proc.) może ogrzać, w zależności od potrzeb, jedno lub kilka pomieszczeń.
Gdzie postawić
Ważne jest umiejscowienie kominka (jego ciężar to kilkaset kilogramów - czy nasz strop to wytrzyma?), odpowiedni dostęp powietrza do komory spalani, a także prawidłowe odprowadze-nie spalin. Problem z tzw. ciągiem nie musi wynikać z wadliwej konstrukcji komina, ale na przy-kład ze zbyt bliskiego sąsiedztwa wysokiej ściany innego budynku lub lasu. Nie zaszkodzi więc zasięgnąć opinii kominiarza. Jego ekspertyza jest wręcz niezbędna w przypadku montażu komin-ka w starej kamienicy. Tam, gdzie istnieją wspólnoty mieszkaniowe, zmiany w budynku, związa-ne z kominkiem, naruszające wspólną „substancję mieszkaniową” wymagają zgody pozostałych członków wspólnoty.
Jak to działa
Działanie kominka zamkniętego polega na tym, że nagrzany wkład ogrzewa powietrze, znajdu-jące się między nim a obudową. Ciepłe powietrze wydostaje się do pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, umieszczoną w okapie kominka. Poprzez montaż specjalnych przewodów możemy rozprowadzić ogrzewanie w całym domu. Każdy kominek ma swoją moc mierzoną w kilowatach. Zakłada się, że nominalna moc 1 kW wystarczy do ogrzania 10 mkw. właściwie ocieplonego budynku.(e)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!