poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Dom

Przed wyjazdem na zimowe wakacje zawsze jest dużo spraw do załatwienia.

Kto zajmie się psem/kotem, kto podleje kwiatki i będzie systematycznie zabierał ulotki reklamowe spod drzwi? Potem odłączamy wodę i dopływ gazu, wyciągamy wtyczki z gniazdek i w drogę. A warto zadbać o jeszcze jedną rzecz - odpowiednią temperaturę w naszym mieszkaniu.


Wiele zależy od tego, w jaki sposób ogrzewane jest mieszkanie lub dom. Jeżeli jedynym systemem grzewczym jest kocioł na paliwa stałe (drewno, brykiet, węgiel) lub kominek, wyjście jest jedno - trzeba przekazać klucze zaufanej osobie i poprosić ją o przepalenie minimum co drugi dzień. W przeciwnym wypadku narazimy dom na zbyt duże wyziębienie.

Ustaw termostat

W domach z nowoczesnymi kotłami gazowymi lub elektrycznymi możliwe jest automatyczne ustawienie temperatury wody w instalacji poprzez regulator kotła. To wpływa na temperaturę panującą w budynku. Odpowiednie wyposażenie grzejnika umożliwia zaś precyzyjne sterowanie temperaturą w konkretnych pomieszczeniach.
- Warto już przy zakupie grzejnika zwrócić uwagę na to, czy ma on wbudowaną tzw. wkładkę termostatyczną, która umożliwia zamontowanie głowicy termostatycznej - mówi Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego z firmy Rettig Heating.
Przed wyjazdem na dłuższy urlop powinniśmy ustawić niższą temperaturę na głowicy termostatycznej. Może to być nawet pozycja tzw. śnieżynki, co zagwarantuje utrzymanie w pomieszczeniu temperatury tylko ok. 7 stopni Celsjusza. Jeżeli ma być nieco cieplej (np. ze względu na rośliny doniczkowe) pokrętło termostatu ustawiamy na pozycji 1 lub 2. Dzięki temu oszczędzimy energię (instalacja będzie potrzebowała jej znacznie mniej do podgrzania wody) a tym samym pieniądze. Jednocześnie - w przeciwieństwie do całkowitego wyłączenia instalacji grzewczej - chroniąc przed zamarznięciem wody w przypadku gwałtownych mrozów.

Chłodniejsza podłoga

Dzięki termostatom możliwe jest zmniejszenie temperatury również w mieszkaniach i domach z ogrzewaniem podłogowym. Przed wyjazdem ustawiamy temperaturę na poziomie 12-15 stopni Celsjusza. Jeżeli instalacja nie jest wyposażona w termostaty, należy obniżyć temperaturę wody w instalacji grzejnikowej.
Pamiętajmy jednak o tym, że pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym nagrzewają się dużo wolniej, niż w przypadku tradycyjnych "żeberek”. Dlatego w dużo bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które zawczasu zainstalowały regulatory elektroniczne z programem czasowym. Pozwala to na codzienne oszczędności (np. ogrzewanie wyłącza się lub działa na minimalnym poziomie od 22 do 4 rano) oraz komfortowe 22 stopnie po powrocie z zimowych wakacji. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego regulatora, po raz kolejny przyda się zaufana osoba, która dzień wcześniej odpowiednio ustawi termostaty lub temperaturę wody w instalacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!